İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KARANTİNADA NE YESEK

Koronavirüs salgınıyla birlikte kendimizi adeta karantinaya aldık. Artık daha çok evlerdeyiz. Haliyle diyetimiz de değişti. Peki koronavirüsten korunmak için nasıl beslenmeliyiz? Koronavirüse karşı ne yemeliyiz? Hangi besinler koronavirüse karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirir?

Bu sorulara Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yanıtı; ‘tam tahılla desteklenen sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek’. Özellikle vitamin açısından sebze -meyve ve tahıl ağırlıklı beslenmek vücudu dirençli kılmak açısından oldukça önemli. Covid-19 salgınınıyla karşı karşıya kaldığımız bu zor dönemde fitobesinleri de unutmamak gerek. Fitobesin olarak olarak adlandırılan, lahana, brokoli, pancar,yer elması, turp,sarımsak,pazı, ıspanak, havuç, enginar, böğürtlen, zeytin, nar, dut, kivi ve yaban mersini gibi sebze ve meyveler de adeta ilaç kadar yararlı biyoaktif bileşenler içeriyor. Bu besinlerde yer alan polifenoller, terpenoidler, resveratrol, flavonoidler, izoflavonoidler, karotenoidler, limonoidler, glukosinolatlar, fitoöstrojenler, fitosteroller, antosiyaninler; insan sağlığını destekleyen biyolojik aktiviteler gösteriyor, inflamasyon yani enfeksiyonu önleyen etkide bulunuyor.

EN AZ 2 HAFTA

Peki koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkama yasağı uygulanırsa ne yapacağız? Bu duruma hazırlık olmak için neler yapmalıyız. Yine Harvard Tıp Fakültesi’nin önerisine göre evde bize 2 hafta ila 30 gün arasında yetecek kadar bozulmayan gıda tedarik etmeliyiz. Bu aşamada konserve ürünler ve donmuş sebze ve meyveler oldukça elverişli. Ayrıca bize özgü, tarhana, erişte ve sebze turşuları böylesi zor zamanlar için biçilmiş kaftan.

ÇİĞ YERSEN DİKKAT

Tabii koronavirüsün yemekle bulaşıp bulaşmadığı da merak konusu. Covid-19’un gıda yoluyla bulaştığını gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bilim insanları, koronavirüslerin çoğalmak için bir konakçıya(insan ya da hayvan) ihtiyaç duyduğu ve gıdalarda büyümediği görüşünde. İyice pişirmenin de virüsü öldürmesi bekleniyor. Tabii koronavirüsün pişmiş yiyecekte barınamadığını ancak çiğ meyve ve sebzenin yüzeyinde günlerce canlı kaldığını da hatırlatmak gerek. Bu nedenle çiğ ürünlerin ve ellerin iyi bir şekilde yıkanması da oldukça önemli.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir