İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PEYNİR DE ANTİBOYİKLİYMİŞ!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın son ifşa listesi, peynirde küfü önlemek için bir antibiyotik çeşidi olan ‘Natamisin’in kullanıldığını ortaya çıkardı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, yaptığı denetimler sonrası; ürünlerinde taklit, tağşiş yapan veya ilaç etken maddesi kullanan firmaları kamuoyuna açıkladı. Bakanlığın listesine göre; toplam 91 firmaya ait 113 parti ürün  halk sağlığı için tehlike arz eden içerikler barındırıyor. Listede her zaman olduğu gibi ilk sırayı yine zeytinyağı almış.

Zeytinyağlarının içinde pamuk, aspir, kanola gibi tohumlu bitkilerin yağları tespit edilirken, “Natürel Sızma Zeytinyağı” diye satılan birçok yağın aslında doğal olmadığı ortaya çıktı. Öte yandan, son yıllarda Ayvalık mahreciyle satılan birçok zeytinyağında uygunsuzluk olduğu bakanlığın listesiyle de tescillenmiş oldu. Yapılan analizde, Ayvalık markasıyla satılan 2 zeytinyağında tağşiş yapıldığı anlaşıldı.

Sahteciliğe konu olan ürünler arasında çikolata, peynir, yoğurt, tereyağı ve sucuk gibi ürünler de yer alırken, peynirdeki uygunsuzluk halk sağlığı açısından oldukça dikkat çekici. Çünkü peynirde saptanan madde, antibiyotik olarak işlev gören Natamisin.

Yapılan denetimlerde, Cebel Süt Ürünleri şirketinin ürettiği Uygur marka kahvaltılık tost peynirinde, Sel Süt Gıda’ya ait Peynes markasıyla satılan süzme peynirde ve Torunoğlu Süt ve Gıda’nın Torunoğlu markasıyla sattığı beyaz peynirde; Natamisin adlı madde tespit edildiği açıklandı. 3 ayrı firmanın peynirinde de bulunduğuna göre demek ki bu maddenin süt ürünleri yapımında kullanımı oldukça yaygın. Zaten geçmişte de Muratbey markasının bir peynirinde bu maddeye rastlanmış ve büyük kıyamet kopmuştu. Ama nedense bu kez tüm kamuoyu, antibiyotikli peynirlere aynı hassasiyeti göstermedi.

Natamisin zararlı mı?

Peki natamisin nedir ve peynirde neden kullanılır? Natamisinin peynir ve süt ürünlerinde kullanımı yasal mıdır? Natamisin sağlığı nasıl etkiler? Gelin bu sorulara yanıt arayalım… Natamisin renksiz, tatsız ve kokusuz bir bileşiktir. Yaklaşık 50 yıldır peynirde, ette ve bazı diğer gıda ürünlerinde küf önleyici olarak kullanılmaktadır.

Yoğurtta da var

Türk Gıda Kodeksine göre fermente süt ürünlerinin herhangi bir koruyucu içermesi yasak olmasına rağmen, bazı üreticiler E235 koduyla bilinen natamisini, istenmeyen küf ve mayaların büyümesini önlemek için peynirlerin üzerine uygular. Ayrıca yapılan analizlere göre, ülkemizdeki bazı yoğurtlarda da natamisin kullanıldığı belirlenmiştir. Natamisinin sert ve yarı sert peynirlerde ve kurutulmuş, kürlenmiş sucuk, salam ve sosis yüzeyinde 1 mg/dm2’lik alanda en fazla 5 mm’lik derinlikte bulunmasına izin verilmiştir. Günlük maksimum alım dozu kilo başına 0,3 miligramdır. Bu dozun üzerinde metabolizmaya sirayet etmesinin, toksik yani zehirleyici etkiye neden olabileceği hesaplanmıştır. Her ne kadar düşük miktardaki natamisin güvenli bulunsa da, natamisinin antibiyotik olarak tıbbi tedavide kullanılması, antibiyotik direnci açısından şüphe uyandırmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir