İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tanıdıktan zeytinyağı alınır mı?

Zeytinyağı sahtecilikle en çok anılan ürün. Sektör buna tağşiş diyor. Sahtecilik de naturel zeytinyağına değeri daha düşük ayçiçek, aspir, pamuk, pirina gibi yağların katılmasıyla yapılıyor.

Endüstriyel zeytinyağları bu açıdan denetim altında. Sahtecilik iddialarının artması sonrası da para cezaları ciddi oranda arttı ama yine de sahteciliği önleyecek düzeyde bir cezadan bahsetmiyoruz.

Anlayamayız

Diğer yandan Ayvalık’taki bir yakınımızdan, Balıkesir’deki komşumuzun akrabasından veya Muğla’daki köylüden aldığımız zeytinyağlarının ise büyük oranda denetlenmediğini söylemek gerek. Zeytinyağının içeriğini kimyasal analiz yapmadığınız her durumda sadece üretici bilebilir. Ne bakarak ne koklayarak ne de kolay bir işlemden geçirerek zeytinyağının dogal ya da sahte olduğunu anlayabilmek mümkün değil.

Asitliği yüzde 3’ün üstünde

Zeytinyağıyla ilgili çalışan bir biliminsanına göre; açıkta satılan zeytinyağlarının büyük bölümü asitliği yüzde 3’ün üzerinde çıkan yağlar.

Bu yağlar natürel olmanın çok uzağında. Hatta riviera olmaları için bile epey bir natürel yağla karıştırılmaları gerekiyor. Asitliği kötü çıkan ürünlerin bu şekilde satıldığına dikkat çeken biliminsanı, içinde hangi zararlı kimyasalların olduğunun da ancak analiz sonucu bilinebileceğini söylüyor.

Ne yapacağız

Peki tüketici ne yapacak. Hangi zeytinyağını alacak. Kime güvenecek. Şu an tek çare; Tarım Bakanlığı’nın üretim iznini taşıyan bir satıcıdan almak ve bakanlığın tağşiş listesini kontrol ederek sahtecilik yapan firmalardan uzak durmak.

#zeytinyağı #sahte zeytinyağı #gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir