İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SEBZE MEYVEDEKİ TARIM İLACI NASIL ÇIKAR?

Tarım ilacı olarak adlandırılan pestisitler, gıda güvenliğinin en önemli sorunu. ‘Yediklerimizde ne oranda pestisit var’ sorusunun maalesef kesin bir yanıtı yok. Zira Tarım ve Orman Bakanlığı, pestisit denetim sonuçlarını açıklamıyor.

Tüketici için tek yol, pestisiti çıkarmak. Yani sabze-meyveden arındırmak. Riski azaltmak. Organik sebze meyvede pestisit kalıntısı zaten yasak. Ama konvansiyonel tarımda kalıntı limitleri var. Yani zehir sadece limit üzeriyse yasaklanıyor.

Sebze meyveden pestisiti nasıl çıkarırız?

Öncelikle çıkarmaya çalıştığımız pestisitlerin hepsinin bir olmadığını bilmek gerek. Etki şekillerine

göre 3’e ayrılıyorlar. Kontak etkili olan yüzeyde kalıyor. Sistemik etkili olan ise bitkinin bünyesine nüfuz ediyor. Yani yapraktan köküne her yerinde kalıntı söz konusu. Yarı sistemik olanlar da hem yüzey hem de bitkinin dokusunda etkili.

Bunu bilmek neden önemli? Öncelikle her seferinde yıkayarak arındırabileceğimiz bir tabloyla karşı karşıya olmadığımızı anlamak için. Yani bitkiye su yoluyla verilen sistemik bir ilacın arındırılması çamaşır suyuyla yıkasanız dahi mümkün değil.

İşin zor kısmı da zaten bu; hangi pestisiti hangi yöntemle uzaklaştıracağız? Tarımsal üretimde 400-500 çeşit pestisit kullanıldığı düşünüldüğünde, sorun iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bilim de zaten net bir yöntem bulamamış. O yüzden hep alternatifler denenmiş.

Haşlama artırıyor

İlk grupta, yaygın olarak uygulanan çözeltiler var. Klordioksit, sodyum karbonat, asetik asit, sodyum hipoklorit ve gliserol çözeltileriyle sebze meyveler yıkanmış. Ve görülmüş ki, bir pestisit grubunda yüksek oranda arınma sağlayan çözelti, başka pestisit grubunda işe yaramıyor. Sonra, ozon, ultrases, yüksek hidrostatik basınç ve gama ışını gibi uygulamalar devreye girmiş. Bunlarda da sadece kontak etkili pestisitlerde belli oranda arınma sağlanabildiği görülmüş. Haşlama, pişirme gibi ısıl işlemler ise bazı pestisitlerin yoğunluğunda 3-4 kat artışa neden olmuş.

Zehir kabuk yağında

Hülasa bilim, pestisit belasının tamamen gıdamızdan uzaklaştırmanın mümkün olmadığını söylüyor. Peki ne yapacağız? Ekotoksikoloji uzmanı Prof. Dr. Cafer Turgut’un önerisi bilinen en eski yöntem; Kabuk soyma ve çeşme suyuyla yıkama. Prof. Dr. Turgut, 10 yıl boyunca meyve sebzeden pestisitleri arındırmak için çalışan bir isim. Tarlada uygulanan bir ürün geliştirmek için deneyler yapmış. O da ‘Genel etkili birşey maalesef yok’ diyor. Özellikle meyvede pestisitin kabuktaki yağ tabakasında yoğunlaştığını anlatan Turgut, “Pestisiti buradan çözündürüp alamıyoruz. Özellikle meyvenin alt ve üst çukurunda pestisit birikimi daha çok oluyor. En etkili yöntem kabuğu derin soymak. Soyarken alt ve üst çukuru kazımak gerek. Ayrıca kabuğa değen el soyduğunuz kısma değerse yine bulaşma oluyor. Sebzede de en makul olanı elma sirkesinde 10 dakika bekletmek. Çünkü çözeltilerin de sağlığa zarar verme riski var” tavsiyesinde bulunuyor.

Doğal ve sağlıklı yaşam danışmanı Başak Pirtini ise yıkama işleminde bentonit kili kullananlardan. Sirkeli suya bir kahve fincanı bentonit kili eklediğini anlatan Pirtini, bentonitin zararlı kimyasalları uzaklaştırdığını söylüyor.

2 Yorum

 1. Metin Metin 01/05/2019

  Merhaba

  Meyvelerin bol su ile yıkanması ne kadar etkilidir?

  Saygılar

  • gurkan gurkan Yazar | 02/05/2019

   Metin bey, bol su eğer meyede kontak etkili pestisit varsa etkili olur ve pestisit kalıntısını ciddi oranda azaltır.
   Ancak sistemik yani dokulara nüfuz eden pestisit söz konusuyla yıkamak hiçbir işe yaramaz
   Saygılar,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir