İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BÖYLE KANDIRILDIK

Sağlıklı diye yedirdikleri margarin kanserojenmiş

Gıda güvenliğine yönelik tehditler sıralamasında üst basamaklarda yer alan yağ bileşeni; 3-MCPD esteri,  özellikle margarin gibi katı yağlarda çok yoğun. Yıllar boyu sağlıklı diye bize yedirilen margarinlerin kanserojen 3-MCPD deposu olduğunu yeni yeni anlıyoruz.

Nutella’yla konuştuk

Yemedenonce.com okurları, zehirli yağ bileşenleri glisedil esteri ve 3-MCPD esterine aşina. Bazı okurlar da 3-MCPD’yi bir fındık kremasının kanserojen madde içerdiği yönündeki tartışmayla hatırlayacaktır. Bundan birkaç yıl önce Nutella’daki palm yağının ısıl işlem sonucu “3-MCPD” ve “glisidil esteri”(GE) denilen kanserojen 2 gıda bulaşanı açığa çıkardığı yazılmıştı. O dönem Nutella yetkilileri bahse konu riskin palm yağının 200 derecede ısıtılmasıyla söz konusu olabileceğini belirterek, kendilerinin palm yağını 80 derecede ısıtarak kullandıklarını açıklamıştı.

Gerçekten de tek bir markanın tek bir ürünü üzerinden bu 2 gıda bulaşanını tartışmak, ağacı konuşurken ormanı es geçmek anlamına geliyordu. Zaten o tartışmadan sonra da hiçbirşey olmadı. Konu unutulup gitti.

Bebek mamasında

Aslında tehlike çok daha büyük ve karmaşık, zira “3-MCPD” ve “glisidil esteri”(GE) bebek mamalarından, fastfood ürünlerine, bisküvilerden ve süt ürünlerine kadar işlenmiş birçok gıdada  bulunuyor.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi(EFSA) 3-MCPD ile ilgili hazırladığı raporunda 45 gıda grubunu inceledi. Ve bu gıdaların büyük bir kısmının belirlenebilir limitlerden 50 µg/kg’a kadar değişen oranlarda 3-MCPD içerdiğini açıkladı.

Korkutucu sonuçlar

Oysa ki, EFSA’nın belirlediği günlük tolere edilebilir  limit 0.8 μg/kg. Yani 60 kat fazla. Hatta EFSA’nın raporunda bitkisel ve hayvansal katı ve sıvı yağlardaki sonuçlara bakarsak durum çok daha korkutucu bir hal alıyor. Çünkü bu katı ve sıvı yağlarda 960-1090 µg/kg aralığında sonuçlar bildirilmiş. Tolere edilebilir limitin yüzlerce misli fazla bir tabloyla karşı karşıyayız.

Margarin kaynaklı

Raporda 3-MCPD’nin vücuda alımında en fazla katkıyı margarin ve benzer ürünlerin yaptığı, bu ürünleri de bitkisel katı ve sıvı yağlar, fırın ürünleri ve tütsülenmiş etin takip ettiği belirtilmiş. Biliyorsunuz margarin 80 ve 90’lı yıllarda bu ülkeye reklamlarla pompalanan bir yağ türüydü. Çocukların da kullanıldığı o reklamlarda sağlıklı büyümesi için çocuklarımıza bol bol ekmeğe sürülmüş margarin yemeleri salık veriliyordu. O günün çocukları maalesef bugün bu gıda terörünün pençesinde. Bugün reklamı yapılan birçok hazır gıda ürününün yarın yasaklanacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Peki metabolizmamız bu kadar fazla 3-MCPD’ye maruz kalırsa ne olur; “2000 yılında İngiltere’de yapılan çalışmalara göre 3- MCPD’nin kanserojen ve muhtemel genotoksik etkisi olduğu ifade edilmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda; tümörlerde artışa, uzun vadede kansere ve aynı zamanda memelilerde kronik hormonal düzensizliklere, meme bezi fibromalarına, kronik böbrek tümörlerine yol açtığı rapor edilmiştir [14]. 3-MCPD’nin böbrek tümörlerine neden olduğu, glisidolün de sıçanların çeşitli organlarında tümör oluşumunu teşvik ettiği belirlenmiştir”

Yemedenonce.com ekibi

#gıdag güvenliği #kanser #3-MCPD #margarin #hangi gıdada #bebek maması

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir