İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TATLI İSTEĞİNİZİ TARÇINLA DİZGİNLEYİN

Tatlıya karşı koyamayanlar için en iyi yol; tarçınlı süt. Uzmanlar kandaki şeker seviyesini düzenleyici etkisinden dolayı tarçınlı süt veya bitki çayının tatlı iştahınızı baskılayacağını söylüyor.

Şeker günümüzün gizli zehri. Bağımlılık yapan etkisi nedeniyle insanlar geçmişe oranla bugün daha çok şekerli içecek ve yiyecek tüketiyor. Bunun sonucu da en iyi ihtimalle obezite ve karaciğer yağlanması. Aynı zamanda kanserin de yakıtı olan şekeri, modern yaşamda ağırlığı artan paketli gıdalar nedeniyle artık daha fazla tüketir olduk. En sık yapılan hata da açlık hissi hissedilir hissedilmez şeker şurubu içeren(glikoz/fruktoz) yiyeceklere yönelmemiz.

Akşam kilo yapar

“Özellikle tatlı gereksiniminin çok arttığı akşam saatlerinde bu ihtiyacı baskılamak için; tarçınlı süt, tarçınla süslenmiş meyveli yoğurt, tarçınlı bitki çayı tercih edilmeli” diyen Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, “Tarçının kandaki şeker seviyesini dengeleyici etkisinden dolayı iştah baskılayıcı bir özelliği vardır. Ayrıca kuru üzümle karıştırılmış leblebi de posa içeriği yüksek olduğundan tokluk hissi verecek ve tatlı ihtiyacını azaltacaktır. Tatlısız yapamam diyenler haftada 2-3 defa sütlü tatlı tüketebilirler. Bu ara öğünün ikindi saatlerinde olmasına dikkat edilmelidir çünkü akşam yenilen tatlıların hareketsizlik sebebiyle kilo aldırıcı etkisi daha fazladır” bigisini veriyor.

Şeker yedikçe acıkırsın

Dyt. Yüzbaşıoğlu’nun sürekli yemek ve atıştırmak isteğine karşı önerisi ise şunlar;

“Sağlıklı beslenmenin temelini az ve sık beslenme oluşturmaktadır. Öğün araları 2-2,5 saat olmalı bu sürenin uzamamasına özen gösterilmelidir. Süre uzadığında kandaki şeker miktarı çok düşeceğinden, baş dönmesi, halsizlik, çift görme gibi sağlık problemleriyle beraber aşırı tatlı yeme ihtiyacı oluşur. Bu ihtiyacı karşılamak için yenen tatlı yiyecekler fazla insülin salgılanmasına sebep olacağından, daha fazla açlık hissini meydana getirir. Bu sebeple ara öğünlerde bisküvi, kurabiye, çikolata gibi şeker ve yağ oranı yüksek yiyecekler tercih edilmemelidir.

Badem, ceviz ve fındıkla midenizi rahatlatın

Sağlıklı bir kahvaltıyla güne başladıktan 2 saat sonrasında kuşluk dediğimiz ara öğün için 1 porsiyon meyve beraberinde 5 adet badem veya 2 adet ceviz veya 10 adet fındık uygundur. Taze meyvenin bulunmadığı zamanlarda kuru meyve tercih edilmeli, tercih edilen kuru meyveler porsiyon sayıları kadar tüketilmelidir. Örneğin 1 adet kuru incir 1 porsiyonken 3-4 adet kuru kayısı 1 porsiyondur.

Süt tozu kullanma

Kahveler süt tozu ile değil, süt ile hazırlanmalıdır. Çay, kahve gibi sıcak içecekler şekersiz içilmeli, içerdikleri tanenler nedeniyle vücutta su tutulmasına (ödem) neden oldukları için fazla tüketimleri sınırlandırılmalıdır. Asitli içecekler yüksek oranda şeker içerdiğinden bunların yerine, sade soda, ayran gibi soğuk içecekler seçilmelidir. Su içme alışkanlığı kazanılmalı ve günde 2-2,5 litre içilmelidir.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir