İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SOFRADA SAĞLIK TRENDİ: GERİYE DÖNÜŞ

Sağlıklı beslenmenin sırrı ne? Aslında bu soruların yanıtı olabilecek bir kavram var artık gastronomide; geçmişe dönüş. 50 yıl önceki gibi beslenme..

Biliyorsunuz, “Ne yersek oyuz” mottomuz. Zira, yediklerimiz sağlığımızla birebir ilişkili. Kötü beslendiğiniz, hep katı gıdalar yediğiniz, eti fazla kaçırdığınız veya tatlıda aşırıya kaçtığınızda neler yaşadığınızı hatırınıza getirirseniz; beslenme şeklimizin yaşamınızda ne derece belirleyici bir rol oynadığını beki daha iyi kavrayabilirsiniz.

Sağlıklı yaşamak için sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şart. Herkes zaten bunu dile getiriyor ama nasıl sağlıklı besleneceğiz? Sağlıklı beslenmenin sırrı ne? Aslında bu soruların yanıtı olabilecek bir kavram var artık gastronomide; geçmişe dönüş. 50 yıl önceki gibi beslenme. Yani doğal, katkısız ve  işlenmemiş. Günümüzde buna organik de eklendi. Organik gıdalar, kimyasallardan arınmayı ifade ediyor, Yetiştirme koşullarında sentetik kimyasalların kullanılmaması gerekiyor. Bir gıdanın organik olduğunu anlamamızın tek yolu ise sertifikasının olması. O yüzden organik olduğu belirtilen bir ürünü satın alırken mutlaka Türkiye logosunun olduğu ve sertifikasyon kurumunun isminin yazılı olduğu etikete dikkat kesilmelisiniz.

Peki sofraları 50 yıl geriye götürdüğümüzde ne gibi bir avantajla karşı karşıya kalacağız? Daha besleyici, daha antioksidan yükü fazla besinlerle besleneceğiz. Sentetik kimyasalları, tarım zehirlerini, GDO’yu, hormonu, endokrin bozucuları tabağımızdan uzaklaştıracağız. Bu da daha sağlıklı olma anlamına geliyor. Tabii özellikle de hamileler için 50. Yıl önceki gibi beslenmek çok daha önemli. Zira anne karnında gelişimi başlayan fetüs, beslenmesinin tamamını plasenta adı verilen bebeğin eşinden sağlıyor. Plasenta ise esas olarak anne dolaşımından beslendiği için annenin yediği-içtiği şeyler önem kazanıyor. Emzirme döneminde de olmazsa olmaz dediğimiz anne sütünün kalitesine annenin tükettiği gıdalar direkt etki ediyor.

Hem süt verimleri hem de süt kalitesi için annenin doğru beslenmesinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu da,  “Gebelik döneminde olan annenin beslenme alışkanlıkları, bebeklerinin gelişimini hem doğrudan hem de dolaylı olarak etkiler. Organik olmayan ürünlerde kullanılan kimyasal maddeler ve hormonlar, bebeğin sağlığını tehdit edebilir. İşlem görmeyen, zararlı ışınlara ve kimyasallara maruz kalmayan ürünler ile beslenen vücutlar daha dirençli olur” diyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir