İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PATATESİN BAŞI DERTTE

Tekfen Tarım Adana Agripark Tesisleri, 25 çeşit hastalık nedeniyle çok zor koşullarda yetitirilen patatesi kurtarmak için çalışıyor. Patates tohumu üzerinde yürütülen biyoteknolojik çalışmaların hedefi; bitkiyi hastalıklara dayanıklı kılmak. Bu da patatesin daha az tarım zehriyle yetiştirilmesini sağlayacak.

Mevcut gıda ürünlerinin korunması ve verimliliğinin artırılması tarımın en güncel sorunu. Hastalıklar, küresel iklim değişikliği ve tek tip tarım uygulamaları tür çeşitliliğine büyük darbe vuruyor. Gelişen tarım teknolojileri ve biyoteknolojik ilerlemeler ise verimi artırmanın yanı sıra saklı kalan gen kaynaklarını ürüne dönüştürmeyi hedefliyor. Tekfen’in Adana’da faaliyete geçirdiği Agripark Tesisleri de bu hedefin peşinde.

Muz da ıslah ediliyor

Anadolu’nun zengin biyoçeşitliliğini kaynak olarak kullanarak çiftçilere hastalıklardan ari, kaliteli tohumluk ve fidan üreten merkez, 25’i aşkın hastalıkla mücadele eden patatesin tohumu üzerinde çalışma yürütüyor. Aynı zamanda erik, muz ve kiraz fidanı ıslah çalışmalarının da yapıldığı merkezde endemik ürünlerin yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Türkiye’ye has bir lezzeti olan Anamur muzunun tekrar sağlıklı koşullarda çoğaltılması için projelerin yürütüldüğü merkezde, Türk halkının temel gıda maddesi olan ve un, makarna, bisküvi, bulgur, irmik gibi ihraç kalemi sanayi ürünlerinin hammaddesi buğday için de özel çalışmalar yapılıyor. Anadolu’nun buğday anlamında başlı başına bir gen kaynağı olduğu gerçeğinden yola çıkılan çalışmalarda, Türkiye’ye has gen kaynaklarını kullanarak verimli ve kalite değerleri yüksek ekmeklik,makarnalık, bisküvilik buğday ıslahına başlandığı belirtildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir