İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CİĞER EN TEHLİKELİSİYMİŞ

Son dönemde et ve et ürünlerine yönelik ciddi bir endişe hakim. ‘Et kolesterolü artırır mı, et kanser yapar mı’ sorularını sık sık duyar olduk. Etin kanser riskini artırdığı ve kolesterolü yükselterek kalp – damar hastalıklarına neden olduğu görüşü yaygın.  Bu görüş, bir derece doğru. Her gıda grubunda olduğu gibi hayvansal gıdaların tüketiminde de aşırıya kaçılması halinde her iki riskin gerçekleşme oranı artıyor.

Özellikle de işlenmiş etin fazla tüketilmesinin bazı kanser türlerinde artış yarattığı Dünya Sağlık Örgütü’ne(DSÖ) bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından resmen açıklandı. Ajansa göre, günde 50 gram işlenmiş et tüketilmesi, kolon ve rektum kanserinde yüzde 17 artış yaratıyor. İşlenmemiş et türlerinde ise risk, yüzde 0,5’lere kadar düşüyor. Bilim insanları, kırmızı etin kesinlikle kanser yaptığını şu an için söylemenin erken olduğu görüşünde. Dünya Kanser Araştırma Vakfı’nın önerisi ise dengeli beslenmek için haftada 500 gram pişmiş et tüketilmesi yönünde..

Marine et, aşırı pişirme

Öte yandan etin kanser yapma potansiyelinin yanlış pişirmeyle arttığını da biliyoruz.  Kızartma ve mangal gibi pişirme yöntemleri yerine yağsız tava, fırın ya da sulu pişirme teknikleri kullanılması, sağlımız için en çok tercih edilmesi gereken yöntemlerdir. Eğer ızgara yöntemi kullanılacak ise yüksek sıcaklıklarda kısa süreli pişirme yapılmalı ve et ateşe yakın tutulmamalıdır. Kırmızı eti aşırı miktarda pişirmek kısaca HCA denen heterosiklik aminler gibi zararlı olma potansiyeli olan maddelerin oluşumuna sebebiyet verebilir, bu sebeple etleri yüksek sıcaklıkta pişirirken sıkça çevirerek yanması önlenmelidir. Kırmızı eti limon suyu, sarımsak veya zeytinyağı ile marine etmek zararlı bileşiklerin oluşumunu önleyebilir ve bu bileşenlerden korunmada yardımcı olabilir. Tütsülenmiş etler tercih edilmemelidir. Çapraz bulaşmayı engelleyebilmek adına pişirilmiş, yemeye hazır et ile çiğ et kesinlikle temas ettirilmemeli, sebze ve et doğrama tahta ve bıçakları birbirinden farklı tercih edilmelidir.

Gelelim en önemli konuya. Kırmızı et kolesterol ilişkisine. Bir porsiyon 85 gram pişmiş yağsız kırmızı et 76 mg kolesterol içeriyor. Amerikan Kalp Derneği’nin ‘günlük en fazla 300 mg  kolesterol alınmalı’ önerisini dikkate aldığımızda günlük limitimizin dörtte birini, bir porsiyon kırmızı etle doldurduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak asıl sorun diğer et türlerinde. Mesela ciğer; 100 gram dana ciğerde kolesterol oranı 511 miligrama çıkıyor. Bu da 100 gram ciğer yediğimizde limiti neredeyse 2 misli aştığımız anlamına geliyor.

Diğer et türlerindeki kolesterol oranları şöyle;(1)

Hayvansal Besinler
(100 gram)
Kolesterol
(mg)
Dana eti (az yağlı) 70
Dana eti (yağlı) 110
Keçi eti 57
Koyun eti (az yağlı) 140
Koyun eti (yağlı) 160
Karaciğer (dana) 511
İşkembe (sığır) 250

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir