İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BUNU İÇMEYİN, İÇİRMEYİN

Bazı ülkelerde yasaklanan enerji içecekleri, epilepsi atakları ve kalp krizine neden olabilir. Doktorlar, hiçbir fayda sağlamayan bu içeceklerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini söylüyor…

Ünlü kalp ve damar hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, hiçbir fayda sağlamayan ve tüketimi gençler arasında yaygınlaşan enerji içeceklerinin kalp krizi sonucu ölüme yol açabileceği uyarısında bulunuyor: “Enerji içeceklerinin içinde bulunan uyarıcılar ritim bozukluklarına yol açar. Kalp damarlarına spazm yaparak kalp krizine ve ani ölümlere neden olur. Bu içeceklerin kesinlikle tüketilmemesi gerekir.”

Enerji içecekleriyle 90’lı yıllarda tanıştık. Kısa sürede gençler arasında popüler olan bu içecekleri üreten firmalar çok sayıda sportif etkinlik ile konser gibi organizasyonlara sponsor olarak toplumsal bilinçaltında önemli bir yer edindiler. Enerji içecekleri pazarı kısa sürede yarım milyar dolara ulaşırken, tüketilen enerji içeceği yılda 30 milyon litreyi aştı. Kişi başı tüketimin 300 mililitre olduğu Türkiye’de 40’tan fazla marka pazarda rekabet
ediyor.

Uyarıcı maddeler

Özellikle alkolle birlikte tüketilen enerji içecekleri, yüksek miktarda kafein ve şeker, değişen oranlarda B vitamin kompleksleri, taurin, guarana, ginseng, yohimbin, inositol, glukuronolakton ve karnitin içeriyor. Bu maddelerin birçoğu uyarıcıdır ve kalp ritmini artıran, manik ataklara neden olan ve kan basıncını yükselten etkilerin de arasında yer aldığı çok farklı yan etkilere neden olabilirler.

Epilepsi krizi geçirebilirsiniz

Yapılan literatür taramasına göre enerji içecekleriyle ilgili en dikkat çeken semptom, yoğun tüketimle karşılaşılan epileptik atak olguları.  Epileptik rahatsızlığı olmadığı bilinen 4 kişi, yoğun enerji içeceği içtikleri bir dönemde epileptik nöbet geçirmiş. Enerji içeceğini tüketmeyi bırakınca da nöbetler sona ermiş. Ayrıca kalp krizi  ve alkol bağımlılığı da bilinen
zararlı etkilerinden diğerleri. Tabii Türkiye’de yapılan denetimlerde, enerji içeceklerinin içeriğinde cinsel güç arttırıcı sildenafil maddesinin bulunduğunu da söylemek gerek. Bu madde, viagra üretiminde kullanılıyor ve kalp krizine neden olma ihtimali yüksek.

Ölümcül olabilir

Enerji içeceklerinin fazla tüketilmesi durumunda ölümcül sorunların ortaya çıkabileceğini belirten uzmanlara göre kalp hastalığı olanlar, hamileler, diyet yapanlar, sürekli sporla ilgilenenler, çocuk ve alkol tüketenlerin enerji içeceklerinden uzak durmalı. Zaten birçok ülkede de (Litvanya, Yeni Zellanda, Avustralya vb) enerji içecekleri yasaklanmış durumda.

Hastalıkları tetikliyor

Şişli Florence Nightingale Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan, “Astım ve alerjisi olan kişilerde, ilaç kullanımı sonrası efedrin içeren enerji içeceği tüketimi ile ciddi  bulantı, baş dönmesi, araba kullanımı sırasında göğüste sıkışma, yorgunluk, baygınlık, hipertansiyon, taşikardi geliştiği belirlenmiş durumda. İçeriğindeki maddelerin stimulan, anti-anksiyete ve antidepresan özellikleri, bu maddelerin kafeinle etkileşimi ile farklı biyokimyasal, farmakolojik değişimlere yol açar. Ayrıca enerji içeceğinin alkol ile karışımı tansiyonu artırarak aynen kalp krizinde olduğu gibi pıhtı oluşumunu artırarak inme riskini tetikleyebilir” değerlendirmesini yaptı.

Çocukta bile kalp krizi riski

Memorial Kayseri Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Selim Kurtoğlu ise enerji içeceklerinin özellikle çocuk ve ergenlerde bağımlılık yapabileceğine dikkat çekerek, “Bu ürünlerin içinde bulunan guarana içeriğinde 2 katı kafein bulunuyor. 1 gram guarana, 40 miligram kafein içeriyor. Kafeinin başka bir kaynağı da mate çayı. Bir bardak mate çayında 78 miligram kafein bulunuyor. Oysa çocuklarda günde en fazla 2-6 miligram, ergenlerde maksimum 100, erişkinlerde ise 400 miligram kafein alımı önerilir. Enerji içecekleri çocuklarda bile ani kalp problemi ortaya çıkarabilir. Bu ürünlerin içerisinde bulunan kafein ve ginseng maddeleri, kalp-damar sorunlarına yol açabilir. Kafeine bağlı çarpıntı, ritim bozukluğu, hipertansiyon riski söz konusu. Kalp hastalığı söz konusu ise enerji içeceğinin aşırı tüketimi ani ölümlere bile neden olabilir. Beyin damarlarında daralma, geçici iskemik atak riski de göz ardı edilmemeli. Ginseng ise çarpıntı, kalp atımlarında artış, hipotansiyon, uykusuzluk, ödem, baş dönmesi gibi yan etkilere yol açar. Kafeine bağlı olarak anksiyete bozukluğu, uykusuzluk, reflü, bulantı kusma, yerinde duramama, ellerde titreme, sık nefes alma ve buna bağlı olarak alkaloz, iştahsızlık ve sık idrara çıkma görülür. Enerji içeceklerinde bulunan glukoz, sükroz ve früktozun yüksek dozda ve uzun süre alınması ise obezite ve karaciğer yağlanması ile insülin direnci ve tip 2 diyabet tablosunu ortaya çıkartor. Bir diğer yan etki de görme sorunları, suç işleme eğilimi, depresyon hatta intihara neden olmasıdır.”

Araştırmalara göre, enerji içeceklerinin içeriğinde bulunan L-tirozin maddesi, fazla nörotransmitter salınımına neden oluyor ve vücuttaki nörotransmitter deposunun boşalması yoğun bir yorgunluk durumunun eşlik ettiği psikolojik yıkıma yol açıyor. Amerikan askerlerinde yapılan bir çalışma, enerji içeceği kullanan askerlerde intihara eğilimin fazla olduğunu, alkol ile birlikte alanların ise daha yüksek intihar eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor.

Enerji İçecekleri
Ne Kadar Kafein İçerir?
• Çikolata (30 gr) = 10-25 mg
• Çay (150 ml) = 70 mg
• Türk Kahvesi (65 ml) = 60 mg
• Kolalı içecekler (330 ml) = 35-45 mg
• Espresso Kahve (60 ml) = 100 mg
• Enerji içeceklerinin etiketlerindeki kafein içeriği
markaya göre değişmektedir. Örn:
– Red Bull 250 ml’de 80 mg
– Bazı markalarda ise 300 mg’dan fazla

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir