İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ŞEKERLİ İÇECEKLE ÖLÜM RİSKİ 3 KAT ARTIYOR

Harvard Üniversitesi’nin araştırmasına göre, günde en az 2 kez şekerli içecek tüketenler, tüketmeyenlere oranla yüzde 30 daha fazla ölüm riski taşıyor.

Bugün Türkiye’de okul kantinlerinden marketlere her yer yüksek miktarda şeker içeren içeceklerle dolu. Özellikle çocuklar çok küçük yaşlarından itibaren, meyve suyu, kola, gazoz,limonata gibi içeceklerle yüksek oranda fruktoza maruz kalıyor.

10 küp şeker var

Artık çocuklar, geçmişe oranla daha fazla şeker tüketiyorlar. Bir şişe meşrubatta, bir kutu kolada yaklaşık 10 küp şeker var ve bir çocuğun günlük şeker tüketimi neredeyse yarım kiloya yaklaşıyor. Sadece bir bardak (250 ml.) Coca-Cola’da 28 gram şeker bulunmakta. Ve meşrubatın dışında atıştırmalık, gofret, kek, bisküvi gibi ürünler de yüksek miktarda şeker içeriyor. Kardiyolojinin en önemli yayını; “Circulation” dergisinde yayımlanan araştırmaysa, şekerin ölümcül bir zehir olduğunu ortaya koyuyor.

Yüzde 31 artıyor

Harvard Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırma, 80 binden fazla kadın ve 37 bin erkek katılımcının beslenme alışkanlıklarının incelenmesi yöntemiyle yapıldı. Araştırma sonucunda günde en az 2 kez şekerli içecek tüketenlerin, içmeyenlere göre kalp damar hastalıkları nedeniyle erken ölüm riskinin yüzde 31 daha fazla olduğu belirtildi.

Ayda en fazla dört kez gazlı şekerli içecek tüketenlerin ise erken ölüm riskinin en az yüzde bir daha fazla olduğu ifade edildi. Çalışma ekibinden Vasanti Malik, gazlı şekerli içecek tüketiminin azaltılması gerektiğine işaret ederek bu tip içecekler yerine daha fazla su tüketimine önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

2 hafta içilse bile

Bu araştırma, benzer birçok araştırmayı da doğruluyor. Davis Üniversitesi’nin California’da yaptığı araştırmada da 2 haftalık şekerli içecek tüketiminin kalp hastalıkları risk faktörlerine yönelik etkisi incelenmişti. Çalışmada yaşları 18 – 40 arasında değişen 85 katılımcıya 15 gün boyunca günlük enerjilerinin  yüzde 10, yüzde 17,5 ve yüzde 25’i oranında yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren şekerli içecek verilmişti. Yüzde 10’luk dozda içecek tüketenlerin bile, kötü kolesterol (LDL) ve trigliserit değerlerinin çalışmanın epey yükseldiği, şekerli içecekler 2 hafta tüketilse bile genç ve sağlıklı insanlarda kalp hastalıkları riskininin arttığını ortaya koşmuştu.

Diyet formalarını tüketin

İç hastalıkları ve kan hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner de, “Circulation’da yayınlanan makale, ‘Şekerli içecekleri ne kadar çok tüketirseniz ölüm riski o kadar artıyor’ diyor. Kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarında da bu ürünleri tüketenlerde artış olduğunu ortaya koyuyor. Bununla da kalmıyor araştırma, kolon ve meme kanseri başta olmak üzere bu meşrubatları tüketenlerde kanser oranının da daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.” yorumunu yaptı. Prof. Çetiner’in önerisi, şeker içeren ürünlerin diyet, yani light formalarının tüketilmesinin daha iyi olduğu yönünde; “Tatlandırıcılar için durum daha kabul edilebilir ama ileri yaşlarda tatlandırıcıların inme riskini artırdığını gösteren çalışmalar da var. O yüzden dikkatli olmakta fayda var. Bu ürünlerden ne kadar o kadar uzak durursak kendimizi o kadar güvenceye alırız o yüzden bunların olmadığı doğal içecekler öneriyorum.”

Alternatifler neler?

Kefir, Ayran, Şalgam, naneli ayran, şekersiz çay, şekersiz limonata, tarçınlı yeşil çay, soğuk kahve(şekersiz), kavunlu su, muzlu süt, ananaslı süt, elma suyu(katkısız), kayısı  suyu(katkısız), üzüm suyu(katkısız).

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir