İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SPORCU İÇECEĞİ Mİ.. AMAN DİKKAT!

Araştırmalar protein takviyesi içeren içeceklerin, depresyona neden olabileceğini gösteriyor. Takviyeler aşırı kilo alımına neden olabilir ve yaşam sürenizi kısaltabilir!

Sydney Üniversitesi’nde yapılan araştırma, protein takviyesi içeren içeceklerin kas gelişiminde etkili olsa bile genel sağlık durumu açısından zararlı olabileceğine ışık tutuyor.
Araştırmaya göre, dallı zincirli amino asitler (BCAA’lar) olarak adlandırılan proteinleri içeren protein içecekleri veya tozları, kandaki BCAA seviyesini aşırı derecede yükseltiyor. BCAA’nın yüksek olması da başka bir tür amino asit olan triptofanın baskılanmasına sebep oluyor. Bu iki protein türünün çok farklı işlevleri vardır ve triptofan serotonin üretiminde anahtar işlevi görür. Kanda yüksek oranda BCAA’lar olduğunda beyine ulaşan triptofan miktarı azalarak serotonin üretimi baskılanabilmekte, bu da genel ruh halinin bozulmasına sebep olabilmektedir.

Araştırmanın katılımcılarından Dr Stephen Simpson, serotoninin sadece mutluluk hormonu olmadığınaı; uyku ve iştah gibi hayati süreçleri de düzenlediğine dikkat çekmiş.

Obez yapıyor
Araştırmacılar laboratuvar farelerini BCAA’larla aşırı beslediklerinde, hayvanların aşırı yiyerek obez olduklarını, bu obez farelerin yaşam sürelerinin de, beklendiği gibi kısaldığını gözlemlediler.
Bilim adamlarına göre BCAA’lar kas yapımında etkili temel yapı taşlarından olmakla birlikte, triptofan gibi diğer protein gruplarını da içeren tavuk, balık, yumurta, fasulye, mercimek, fındık ve soya gibi çeşitli protein kaynaklarının tüketildiği dengeli beslenme şekli, sağlıklı ve uzun yaşam sürmenin anahtarı.

Çalışmanın araştırmacılarından Dr. Samantha Solon-Biet şöyle diyor: “Bu yeni araştırmanın gösterdiği en önemli sonuç, vücuttaki amino asit dengesinin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmek için ne denli önemli olduğudur. En iyi amino asit dengesi ise farklı protein kaynakları içeren dengeli bir beslenme şekliyle mümkündür”.

Karaciğer zehirlenmesi
BCAA’lar; Böbrek yetmezliği, Karaciger toksisitesi, Hipertrofik kardiyomyopati ve Çeşitli kanserlerle ilişkilendiriliyor. BCAA’yı bu yan etki endişelerine rağmen, sporcular egzersiz sonrası kas gelişimi ve onarımı için kullanıyor. BCAA’lar ilk kez 2007 yılında Amerikan futbol oyuncularındaki ALS’ye neden olabilecek faktörler arasında düşünülmüş. Bununla ilgili yapılan fare deneyinde BCAA zengin diyetin farelerde aşırı uyarılmaya sebep olduğunu saptamışlar.

Performans da şüpheli
Dallı zincirli amino asitler (BCAA) olan valin, lösin ve izolösin esansiyeldir. BCAA’lar özellikle lösin başta olmak üzere, iskelet kasında okside edilir. BCAA’lar 1980’lerden beri sporcu beslenmesinin ilgi gören
konularından biri olmuştur. BCAA desteği ile performansın artıp artmayacağı konusunda birçok çalışma yürütülmüş; çalışmaların çoğunluğu bu hipotezi doğrulama yolunda başarısız olmuştur. (1)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir