İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

O TARİH GEÇSE DE YİYEBİLİRSİN!

Tüketicilerin yüzde 72’si etiketlerde bulunan Son Tüketim Tarihi (STT) ve Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT) farkını bilmediği için tüketilebilir gıdayı çöpe atıyor.

Son tüketim tarihi ile tavsiye edilen tüketim tarihi arasındaki fark nedir? Son tüketim tarihi geçmiş sütü içersek ne olur? Tavsiye edilen tüketim tarihi geçmişse o gıdayı yiyebilir miyiz? Bu sorular buzdolabında uzun süredir tüketmediğimiz bir gıda ürününü incelerken birçok kez aklımıza gelmiştir.
Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi, uygun şekilde muhafaza edildiğinde, gıdanın kendine has özelliklerini koruduğu süreyi gösteren tarihtir.

Mikrobiyolojik bozulma kriteri
En önemli yanı bu tarih geçse de üründe mikrobiyolojik olarak bozulma olmayabileceğine işaret eder. Ancak mikrobiyolojik bozulma olmasa da, o gıda ürünün tadı, lezzeti, görüntüsü, kokusu gibi duyusal özellikler yitirilmiş olabilir.

Çöpe atmayın
Zaten Mikrobiyolojik açıdan kolay bozulabilen ve bu yüzden kısa bir süre sonra insan sağlığı açısından tehlike teşkil etmesi muhtemel olan gıdalarda ‘son tüketim tarihi’ kullanılır. Diğer gıdalarda
ise ‘tavsiye edilen tüketim tarihi’ belirtilir. ‘Son tüketim tarihi’ geçmiş olan gıdalar, artık güvenilir olmayan gıda olarak kabul edilir ve tüketilmemesi gerekir. Ancak bu farkı pek çoğumuz bilmediği için TET tarihi geçen herhangi bir gıdayı hemen çöpe atmaya meyilliyizdir, Bu da gıda israfını beraberinde getirir.

Üçte biri
Gıda israfı dünyanın en önemli sorunu. Günümüzde üretilen gıdanın üçte 1’i maalesef çöpe gidiyor. Milyonlarca insanın yetersiz beslenme nedeniyle çeşitli hastalıklarla boğuştuğu bir dünyada, yaşanan gıda kaybı daha da can yakıcı hale geliyor. Amerika ve Avrupa‘da yapılan birçok araştırma, etiketleme yaklaşımlarının gıda atığına sebep olan ana etkenlerden biri olduğunu ortaya koyuyor.

Anlaşılır yazmıyorlar
Gıda Güvenliği Derneği’nin yaptırdığı araştırmaya göre, Son Tüketim Tarihi (STT) ve Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT) farkı net bilinmediği için tüketicilerin yüzde 72’si tüketilebilir gıdayı çöpe attığını ifade ediyor. Araştırma 6 şehirde 18-65 yaş arası 1.545 kişi ile görüşerek gerçekleştirilmiş.
Araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde 86’sı Son Tüketim Tarihinin (STT) ne anlama geldiğinin biliyor. Ancak bu oran Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT) için yüzde 26’ya düşüyor. Araştırma, gıda paketlerinin üzerinde en çok incelenen bilginin yüzde 88 ile “Son Tüketim Tarihi/ Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi” olduğunu fakat tüketicilerin yüzde 62’sinin gıda etiketlerindeki tarih bilgilerini anlaşılır bulmadığını belirledi.

Tarih bilgisinin anlaşılır olmasının önündeki en büyük engel olarak yüzde 55 ile “paketin üzerindeki rakamların okunaklı olmaması veya iç içe geçmesi” öne çıkıyor. Araştırmaya katılanların%42’si bilgilerin paket üzerinde kolay bulunamamasını, %42’si rakamların silik olmasını ve %38’i pakette birden fazla tarihin yer almasını kafa karıştırıcı bulduğunu belirtti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir