İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MİDYE NEDEN YASAKLANDI

Çok yakın bir zamanda midye nedeniyle toplu zehirlenme yaşandı ama 1 günde unutup gittik. Oysa ki her yerde satılan midye ölümcül sonuçlara neden olabilir!

Bodrum’da geçtiğimiz aylarda seyyar satıcıdan midye yiyen 50 kişi zehirlenerek hastanelere başvurdu. Bunun üzerine harekete geçen Bodrum Belediyesi açıkta midye satışlarını durdurdu. Ancak bu ‘yasak’ sadece kısa bir süreyle kısıtlı kaldı. Oysa ki midyelerde cok ciddi bir sağlık tehdidi söz konusu. O sağlık tehdidi; kabuklu su ürünleri için tehlike oluşturabilen civa, kurşun, kadmiyum gibi ağır metaller ve arseniktir. Ağır metallerin, düşük dozlarda da olsa rutin olarak alımları toksik tehlike oluşturur. Sürekli ve düzenli midye tüketenler ağır metal kaynaklı hastalık riskiyle karşı karşıyadır. Özellikle çocukların midyeyi sürekli tüketmeleri ciddi bir tehdid unsurudur.

Standarda uygun mu?
Satışa sunulan midyelerdeki Civa (Hg) düzeyi en fazla 2 mg/kg, kurşun (Pb) düzeyi en fazla 1 mg/kg, kadmiyum (Cd) düzeyi en fazla 15 mg/kg, arsenik (As) düzeyi en çok 0,5 mg/kg olmalıdır. (TSE 10924).
Ancak bugün sokakta satılan midyelerin hiçbirinin standardı tüketiciye sunulmamakta. Bu midyelerin sağlık olup olmadığını ve hangi şartlarda üretildiğini de çoğunlukla bilmiyoruz. Özellikle büyükşehirlerde midyelerin yetiştirildiği yerlerin sanayi ve evsel atıkların fazlasıyla yoğun olduğu bölgeler olduğu düşünüldüğünde, tehlikenin boyutu daha da artmakta.

Çok tüketen yandı
Zira, bünyesinde ağır metal biriktiren midyenin aşırı tüketimi insan sağlığı açısından risklidir. Özellikle çocukların midye tüketimine dikkat edilmeli. Çünkü midyelerde Alüminyum, Kurşun, Arsenik, Kadmiyum, Çinko, Bakır, Demir, Kobalt, Krom, Nikel gibi ağır metaller bulunur. Ve bilinmelidir ki, Türkiye denizlerinde çıkarılan midyelerin önemli bölümü limit üstü ağır metal barındırır.

Kanalizasyondan uzak olmalı
Çünkü midye, yakalandığı suyun mikrobiyolojik özelliklerini yansıtır. Yetiştikleri alanlarda kanalizasyon ya da atık-çöp bağlantısı söz konusu olduğunda, bu alanlardan toplanan midyelerin tüketilmesi sağlık açısından önemli riskler içerir. (Wekell ve ark. 1994, Plusquellec 1995).

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir