İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PAKETLİ Mİ AÇIK MI?

Kuruyemişte en büyük tehlike küf; yani aflotoksin. En kuvvetli kanser yapıcılardan biri olan aflotoksin, bugün fındık, fıstık, ceviz, kuru incir ve kayısı gibi birçok kuruyemişte kurutma ve depolama koşullarında oluşabiliyor. Hem paketli hem de açıkta satılan ürünlerde küf oluşma riski var. Ne kadar denetlendiği ise meçhul. Genellikle Avrupa Birliği’ne yapılan kuru meyve ve kuruyemiş ihracatlarında, Avrupa’da yapılan analizlerde aflotoksine çok sık rastlanıyor. Bu da ülke içi tüketimde aflotoksin tehdidinin oldukça yaygın olduğuna işaret ediyor.

Amabalaj çözüm mü
Peki tüketici ne yapacak? Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner’e göre, tüketici mutlaka ambalajlı ürüne yönelmeli; “Aflatoksin maddesi uygun koşullarda kurutulmamış ve muhafaza edilmeyen; açıkta satılan kuruyemiş, baharat ve kuru meyvelerin üzerindeki gözle görülmeyen bir küflenme sonucunda ortaya çıkan zehirli bir kimyasal maddedir. Herkesin mutlaka ambalajlı ürünlere yönelmesi gerekiyor.

Etiketi okumalıyız
Bir gıdanın kimin tarafından üretildiğinin ve resmi kontrollerden geçtiğinin bilinmesi lazım. Hangi tarihte üretildiği, tavsiye edilen tüketim tarihi, içinde ne bulunduğu, üreticinin bakanlığa kayıtlı olup olmadığını bilmemiz gerekiyor. Eğer bir gıdayı etiketsiz ve ambalajsız halde satın alıyorsanız, muhtemelen resmi kontrollerden geçmemiş, izinsiz ve menşei bilinmeyen ve sağlık riski bulunan bir gıdayı alıyorsunuz ve tüketici olarak hijyen ve gıda güvenliği anlamında ciddi bir hata yapıyorsunuz. Hijyenik koşullarda saklanan, havayla temas etmeyen ve dışarıdan gelen bulaşmalara kapalı ambalajlı kuruyemiş, baharat ve bakliyatlara yönelin.”

Saner’in uyarısı oldukça önemli. Tabii paketli ürünlerin de aflotoksin içerebileceğini not etmek gerekir. Önemli olan, ilgili kurumun yani Tarım Bakanlığı’nın bu tip ürünleri sıkı bir şekilde denetlemesi ve küflü, zararlı kuruyemiş, bakliyat ve baharatları piyasadan çekmesi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir