İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ŞEKER LİMİTİMİZ NE?

Marketten ne alsak içinde şeker eklentisi var. Peki bir günde ne kadar şeker yiyebiliriz? Günlük şeker alım miktarımız ne olmalı, şekeri nasıl hesaplarız? Bu soruların yanıtı aşağıda…

Şeker günümüzün zehri. Yüksek seviyede serbest şeker, sonu ölüme varan bulaşıcı olmayan hastalıkların oluşmasına neden olur. Başta diyabet ve obezite olmak üzere, birçok hastalığın baş sorumlusu beslenme yoluyla aldığımız şekerdir. Meyve ve sebze de şeker kaynağıdır ama asıl zararlı olan yüksek fruktoz içeren nişasta bazlı şekerlerdir. (NBŞ) Bu şekerler, vücutta metabolize olmadığı için direk karaciğerde hasara neden olur.

1 gram şeker 4 kalori
Peki günlük hayatımızda bu tehlikeden kaçınmak için ne yapabiliriz? Öncelikle paketli ürünlerin içeriğindeki şeker oranlarına hakim olmamız gerekiyor. Yediğimiz her öğünde vücudumuza girecek şeker endeksini bilmemiz gerekiyor. Mesela bir bardak kolanın(250 ml) içinde 28 gram şeker var. Her 1 gram şeker de 4 kalori anlamına geliyor. Yani bir bardak kola içtiğinizde metabolizmanıza 28*4 = 112 kalori girmiş oluyor.

Bak ve hesapla
Limit ise Dünya Sağlık Örgütü’nün güçlü önerisi. DSÖ, hem yetişkinler hem de çocukların günlük toplam enerji alımının en fazla yüzde 10’unun serbest şekerlerden olmasını öneriyor. Serbest şeker dediğimiz, yiyeceklere ve içeceklere eklenen monosakkarit ve disakkaritler ile bal, şurup, meyve suları ve meyve
suyu konsantrelerinde doğal olarak bulunan şekerleri kastediyoruz. DSÖ’nün limitini kolayı baz alarak hesaplarsak, 1 bardak kola içen genç bir kadın günlük şeker limitini 1-2 gram aşmış oluyor. Çünkü 10 yaşından 65 yaşına kadar 1 kadının günlük şeker limiti ortalama 25 gram. Erkeklerde ise 32-34 gram aralığında. Kolaya ek olarak birbaşka içecek tüketirseniz o gün veya paketli bir ürün yerseniz, bir de şekerli tatlılar veya şekerli çay kahve gibi içecekleri tüketirseniz vücudunuzu adeta şekerle zehirlemiş oluyorsunuz.

Bilerek tüket
Bu nedenle mutlaka sizin veya çocuklarınızın tüketeceği paketli ürünlerde şeker oranına bakın. Yaşınıza göre de günlük şeker üst limitinizi bilerek bu ürünleri tüketin. Hatta tüketmemek en doğru seçim.
Unutmayın, 1-3 yaşındaki bir çocuk en fazla 16, 4-6 yaşındaki çocuk 21, 7-9 yaşındaki bir çocuk da en fazla 23 gram bu tip şeker tüketebilir. Yani çocuğunuzun; bir bardak kola veya benzeri asitli içecek, konsantre meyve suyu, aromalı içecek ya soğuk çay içmesine izin verirseniz vücuduna fazla şeker yüklediğinizi de bilmelisiniz!

Bazı yiyeceklerin ne kadar şeker içerdiğini anlamak için şu tabloya bakmak şart;
250 ml kola =12 küp şeker
1 kutu soğuk kahve= 6-8 küp şeker
250 ml soğuk çay = 8 küp şeker
1 şişe meyveli soda= 4 küp şeker
100 gr meyveli yoğurt = 10 küp şeker
1 kap meyveli dondurma= 25 küp şeker
1 adet elma= 4 küp şeker
1 adet muz= 3 küp şeker
1 adet mango = 9 küp şeker

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir