İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YETİŞKİNLERİN SUÇU NE?

‘Okul Gıdası’ uygulaması maalesef başlamadan bitti. Kantinler yine glikoz-fruktozlu, katkı maddeli, boyalı zararlı yiyeceklerle dolu. Çocuklarımızın sağlıklı yaşam hakkını ileri bir tarihe erteledik. Aslında sadece çocuklarımızın değil biz yetişkinlerin de sağlıklı yaşam hakkı maalesef hiçe sayılıyor. En bariz örnek, ‘Okul Gıdası’ uygulamasıyla gündeme gelen poğaça.

Az margarinli
Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz aylarda, okullarda sağlıklı beslenme için kek ve poğaça tarifleri hazırlamıştı. Tarifin hazırlanma nedeni ise, çocukların pastane poğaçası ve hazır kekleri tüketmelerinin önüne geçmek. Bu neden önemli çünkü pastane poğaçalarının neredeyse tamamı ciddi oranda trans yağ içeriyor. Kalp ve dolaşım hastalıkları ile obezitenin en önemli nedenlerinden biri olan trans yağ, pastaneci yağı olarak bilinen margarinde ciddi oranda bulunuyor. Ve bu margarin pastanelerde; poğaça, simit, kurabiye ve kek yapımında aşırı oranda kullanılıyor. O poğaçalar ve simitlerle beslenmek de birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. İşte Sağlık Bakanlığı da bunu önlemek için, kantinlere özel kek ve poğaça tarifi oluşturdu. O tarifleri da bakanlık, üretici firmalara örnek ürünler olarak sundu. Hatta örnek de olsa bazı kantinlerde o tarifle hazırlanan kek ve poğaçalar satılmaya başlandı.

Neden?
Tabii şunu da belirtmek gerek, o tarifte de margarin var. Ancak pastanedekiler gibi kullanılan unun yarı oranında değil. Kesinlikle sağlıklı bir poğaça olduğunu söyleyemesek de dileyelim ki, çoçuklarımız en azından bu poğaça ve keki tüketsin. Ancak şunu da söylemek şart; bu poğaçaları çocuklarla birlikte milyonlarca insanımız tüketiyor. Çocuklara zararlıysa yetişkinlere de zarar vermiyor mu bu ürünler? Eğer ki zararlıysa, neden bu tip pastane ürünleriyle ilgili düzenleme yapılmıyor?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir