İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İŞTE ÖRNEK OKUL GIDALARI

Okul gıdası uygulaması maalesef ertelendi. Çocuklarımız yine kantinlerdeki sağlıksız yiyeceklere muhtaç kalacak. Onları bu düzenden kurtarabilmenin tek yolu, beslenme çantası. Ailelerin akıllarına en çok takılan soru da, ‘Beslenme çantasına ne koyulmalı’ ve ‘İdeal bir beslenme çantası nasıl olur’ soruları.

Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Ceyda Nur Çakın’ın çocukların sağlıklı bir bünyeye sahip olabilmesi için önerdiği beslenme listesi, ebeveynlere fikir verici mahiyette:

Her sabah yumurta
“Her sabah bir yumurta hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur
Kahvaltı sağlam bir bağışıklık sistemi için önemli rol oynamaktadır. Kahvaltıda yumurta tüketimi hem kaliteli protein içeriği hem de antiviral özelliği sayesinde özellikle pek çok viral enfeksiyonla savaşmada etkili olmaktadır. Bu nedenle her sabah bir tam yumurta tüketmek hastalıklar ile mücadeleye yardımcı olacaktır.”

Ara öğünde ceviz -meyve
Okul döneminde dengeli bir beslenme şekli oluşturabilmek için ilk adım, ders aralarındaki atıştırmalıkların sağlıklı seçeneklerden oluşmasını sağlamaktır. Çocuğun beslenme çantasına ders saatlerinin uzunluğuna uygun miktarlarda meyve; ceviz, çiğ badem, çiğ fındık gibi yağlı tohumlar ve süt ya da ayran gibi bir protein kaynağı konulmalıdır. Meyveler mevsimine uygun seçilmeli ve mümkün olduğunca kabuğu soyulmadan tüketilmelidir.

Renk sağlık demek
Tüketilen sebze ve meyvelerin renkleri ne kadar çeşitli olursa vitamin- mineral alımı da o kadar iyi olmaktadır. Özellikle C vitamini ve beta-karoten alımının artırılması durumunda hücrelerin zararlı bileşikler ile savaşması o derece kolaylaşmaktadır. Turunçgiller, brokoli, kapya biber, yaban mersini, kuşburnu, havuç ve balkabağı gibi sebze-meyvelerle çocuklarınıza hem sağlıklı hem de renkli öğünler oluşturabilirsiniz.

Zerdeçalla koruyun
Antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile bilinen bir diğer besin de zerdeçaldır. Özellikle pişme sırasında karabiber ile birlikte yemeklere eklendiğinde vücuttaki kullanımı olumlu yönde artış göstermektedir.

Kefiri marketten alma
Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da iyi bir bağışıklık sistemine giden yol sağlıklı bağırsaktan geçmektedir. Bağırsaktaki faydalı bakteri sayısının artışı bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Her gün bir su bardağı kefir içmek bu bakterilerin çoğalmasına yardımcı olmaktadır. Marketlerde satılan meyveli kefirler şeker ve tatlandırıcı ilavesi içerdiğinden özellikle çocuklar için çok fazla önerilmemektedir. Ancak çocukların içimini kolaylaştırmak için sade kefir ile sevilen bir meyveyi karıştırmak ve isteğe bağlı olarak içine az miktarda bal eklemek daha sağlıklı bir tüketim sağlayacaktır.

ÖRNEK OKUL MENÜSÜ
ÖĞLE YEMEĞİ:
• Tam buğday ekmeği ile beyaz peynirli sandviç (domates-salatalık ve biber eklenebilir) + 1 kutu ayran
• Kızartma yöntemi ile pişmemiş sebze yemekleri+ 200 gram yoğurt+ tam buğday/çavdar ekmeği+ yeşil salata
• Kıymalı tam tahıllı makarna+ 1 kutu ayran veya kefir+ domates, salatalık, biber

ARA ÖĞÜNLER:
• Mevsimine uygun 2 çeşit meyve veya 3-4 adet kuru kayısı, kuru erik gibi kuru meyveler
• 8-10 adet çiğ badem, çiğ fındık veya 3-4 adet ceviz içi
• 1 çay bardağı kadar leblebi
• 1 kutu süt veya ayran

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir