İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ORTALIK AYAĞA KALKMALIYDI

Bir çocuk endokrinolojisi uzmanının 40 yıl önce çocuklarda görülmeyen Tip 2 diyabetin anormal derecede arttığını söylemesi normal bir ülkede gündemi sarsardı. Ancak burası Türkiye.

‘Okul Gıdası’ uygulamasının ertelendiği ve okullarda çikolata ve şekerli ürünlerin satışının tekrar yasal hale geldiği bu günlerde tıp dünyasından abur cuburlara yönelik yapılan net uyarılar dikkat çekiyor. Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Teoman Akçay, çocuklarda diyabete neden olan çikolata, gofret, meşrubat ve enerji içeceklerinin ayda bir kez bile olsa yedirilmemesi gerektiğini söylüyor. Çocuk doktoru Hande Namal Türkyılmaz da, evde bile yapılsa ilk 2 yaşta çocuklara ilave şeker içeren gıdaların yedirilmemesini salık veriyor…

ANORMAL ARTIŞ
Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Teoman Akçay’ın, klinik deneyimlerine dair gözlemi oldukça ürkütücü ifadeler içeriyor: “Yüksek kalorili gıdaların tüketimi ve bununla orantılı olarak enerjinin yakılamaması nedeniyle tip 2 diyabette anormal bir artış görmeye başladık.

30 YILDA DEĞİŞTİ

30-40 yıl önce çocuklarda tip 2 diyabet görülmüyordu. Hatta tıp kitaplarında bile böyle bir bölüm yoktu. Ama günümüzde bununla ilgili kitaplar yazılıyor. Çünkü hareketsiz yaşam ve kötü beslenme kaynaklı tip 2 diyabet 10 yaşından sonra görülmeye başlıyor. Daha çok ergenlik dönemi yani 14-15 yaşlarında en yüksek düzeye ulaşıyor. Çocuklar artık dışarıda koşup oynayamıyor. Evlerde bilgisayar ve tablet bağımlısı haline gelmiş durumdalar.

KESİNLİKLE
Bunu yanı sıra, zararlı şekerleri içeren çikolata, gofret, meşrubat, enerji içeceklerinin kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor. Haftada ya da ayda bir bile olsa bunlardan çocukların uzak tutulması şart. Çünkü çocuk o ürünün tadını bir kere aldıktan sonra alışacaktır. Bunu haftada bir ile sınırlandırmak mümkün değil. Çocuklar bu yiyeceklerin kesinlikle zararlı olduğunu bilirse uzak duracaktır.

DİKKAT EKSİKLİĞİ
Sık tüketilen şekerli ürünleri sıkça tüketmek çocuğun ilerideki yaşamını olumsuz etkiliyor. Dikkat eksikliğinden tutun depresyon, kabızlık, karaciğer yağlanması gibi hastalıklardaki artışın en önemli nedeni basit şekerlerin fazlaca tüketimi. Bunlara kesinlikle sınır koyulmalı. Şeker yoğurt, süt, tam tahıllı ekmek, baklagillerden alınabilir. Dışarıdan özellikle şeker almak gerekmez.

VERMEYİN
Ailenin eğitimli olmalı. Anneanne ve babaannelere çok iş düşüyor. Kendilerini sevdirmek adına çocuklara gofret, çikolata gibi ürünler veriyorlar. Bunu öğretmenler ve beden eğitimi öğretmenleri takip ediyor. Ailenin ve öğretmenin çocuğa örnek olması gerekiyor. Kendileri de zararlı yiyecekleri tükettikleri halde bunlar zararlı derlerse inandırıcı olmazlar.

0-2 yaş hiç
Çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Hande Namal Türkyılmaz da ‘Abur cubur’ yerine evde yapılan kek ve pastaların tüketilmesinin de çocuklar için zararlı olduğuna dikkat çekiyor: “Evde yaptığımız zaman içine koyduğumuz şekerler, ‘bunlar bana evini açtı, dur ben de onların bağırsaklarını darma duman etmeyeyim’ demiyorlar. En sağlıklı malzemelerden de yapsanız çocukları şu atıştırmalıklara alıştırmayın. İlk 2 yaşta çocuğunuza hiç ilave şeker vermemelisiniz. Özel gunler dışında öyle atıştırmalık olsun diye ıvır zıvır vermeyin çocuklara.⁣”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir