İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

C VİTAMİNİ HAKKINDA BİLDİKLERİNİZİ UNUTUN

Önümüz kış. Gribe yakalanınca C vitamini için soluğu manavlarda alıyoruz. Peki portakalın aslında en az C vitamini içeren meyve olduğunu biliyor musunuz? C vitamini söz konusu olduğunda liderlik, biberde…

C vitamini aslında askorbik asittir. Çoğu hayvan kendi C vitaminini üretebilir ancak maalesef insanlar üretemez. C vitamininin temel görevi, insan vücudundaki temel yapı proteini olan kollajenin
yapımında görev almasıdır. Kollajen vücudumuzdaki bağ dokusu, kıkırdak dokusu, tendon gibi yapıları bir arada tutmada oldukça önemli bir protein olduğundan C vitamini yara iyileşmesinde, sağlıklı diş eti oluşumunda ve kolay çürük oluşmasını önlemede oldukça önemlidir.

Zaten C vitamininin eksikliği halinde de skorbüt sendromu yaşanır. Skorbütün en bilinen belirtileri ise dişeti kanamaları, yara iyileşmesinde gecikme, yaygın morluklardır. Ayrıca, enfeksiyona yatkınlık, histeri ve depresyon da görülür. C vitaminin en önemli etkisi bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olması ve enfeksiyonlara karşı vücudu korumasıdır. Ayrıca C vitamini, antioksidan ve immün sistemi güçlendirici özelliği nedeniyle de faydalıdır.

Ne kadar ve nasıl?
Peki tüm bu yararlı etkilerinden faydalanmak için ne kadar C vitamini almalıyız ve nasıl? Ne kadar sorusuna kesin bir yanıt yok. Günlük 2-9 gram C vitamini alınmasını öneren bilim insanları da var, yetişkinler için 60-90 miligramın yeterli olacağını söyleyenler de. Kesin bir doz önerisi olmasa da günlük 500 miligrama kadar C vitamininin güvenli olduğu belirtiliyor.

Portakalda C vitamini az
‘C vitaminini nasıl almalıyız’ sorusunun en doğru yanıtı ise; gıdalar. En çok C vitamini içeren gıdaları bilmek oldukça önemli. Çünkü, C vitamini deposu gıdalar hakkında oldukça yanlış bilgiler yaygın. Hatta Acıbadem Hastanesi’nin internet sitesinde bile bu yanlışa ortak olunduğunu görüyoruz.

Acı biber lider
Sanılanın aksine turunçgiller C vitamini açısından çok da zengin değil. Özellikle de portakal. C vitamini deposu diye bildiğimiz portakalın 100 gramında sadece 50 miligram C vitamini bulunuyor. Limonda bu oran 46 miligram, greyfurtta 38, mandalinada ise 32 miligram. Acı biberde ise portakaldan tam 7,5 kat fazla C vitamini bulunuyor. 100 gram kırmızı acı biberde 369 miligram, 100 gram kırmızı tatlı biberde 190 miligram, 100 gram lahanada 186, maydanozda 172, turpta 139, yeşil tatlı biberde 128, brokolide 113 miligram C vitamini bulunuyor. Yani 100 gram lahana yediğinizde 400 gram portakal yemiş kadar C vitamini almış olyorsunuz. Hatta acıyla aranız iyiyse 15 gram acı biber tüketmenizle 100 gram portakal yemeniz arasında C vitamini yararlılığı konusunda hiçbir fark yok.

Hücre bazında da biber
9 Eylül Üniversitesi, Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Nazan Uysal Hazardin’e göre “Portakal yerseniz C vitamini savunma (bağışıklık) hücresinın içine sadece 13 kat girebiliyor. Ama biber yerseniz 50 kat giriyor. Portakalın içindeki şeker C vitamininin girmesine izin vermiyor, kendisi giriyor. C vitamini almak için çiğ biber yiyelim. C vitamini ısıtılınca yok oluyor. Bütün biberlerde (yeşil, kırmızı, acı veya tatlı) C vitaminini portakaldan yüksek, ancak acı kırmızı biberde C vitamini miktarı en fazla”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir