İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HANGİSİ KUTU SÜT?

Başlıktaki sorunun yanıtı aslında sütün kalitesiyle ilgili. Nasıl mı?

İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir’e göre, besin değeri açısından kutu süt, çiğ süte göre oldukça düşük kalitede. Hatta Demir, kutu sütün sadece kahvede renklendirici olarak kullanılması gerektiğini söylüyor; “Kapalı kutudaki süt kahve içimine yarar bembeyaz pırıl pırıldır. İnsana pek faydası yok. Bir ürün ambalaja girdiği anda sıkıntı başlamıştır. Bakanlığımızın onayladığı sokak sütü dediğimiz çiğ süt ise gerçek süttür. Bugün Marmara bölgesinde Yaklaşık 1000 tona yakın sokak sütü şarküterilerde satılıyor. Vatandaşlarımız sağlıklı gıda istiyorlarsa sokak sütünü alacaklar kaynatacaklar kendileri apaçık görecekler.”

Demir’in görecekler dediği şey aslında çok basit. Her iki sütü de alıp, bardağınıza koyduğunuzda kutu sütün daha beyaz ve seyrek, çiğ sütün ise hafif sarıya çalan bir renginin olduğunu ve daha doygun göründüğünü kaydeden Demir, bunun sütün kalitesine işaret ettiğini anlatıyor.


Demir’e göre aynı 2 sütü cam bardaktan bir başka boş cam bardağa döktüğünüzde de, boş cam bardakta kalan kalıntılar sütün içindeki protein ve yağı işaret ediyor; “Paket sütünü bardağa dökün. Sokak sütünü de bir başka bardağa dökün. Bakın siz karar verin hangisi yağlı, hangisi proteinli. Çiğ sütün olduğu bardağın daha beyaz ve kalıntılı olduğunu göreceksiniz. O kalıntı sütteki yağın, kuru madde oranının olduğunu; sütün yağının çekilmediğini, çiğ proteinlerin içinde olduğunu gösterir.”

Tabii yemedenonce.com olarak uyarımız, hastalıktan ari çiğ süt sertifikası bulunan çiğ sütlerin tüketilmesi. Zira, çiğ süt kaynaklı birçok bakteri riskiyle de karşı karşıya kalınabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir