İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DİKKAT EKSİKLİĞİ YER MİSİNİZ?

Pasta, kek ve çikolataların üzerindeki renkli süslerin bedeli oldukça ağır olabilir…

Çocuklarımız maalesef şeker bağımlısı. Ek gıdaya geçişle birlikte yapay şekerlemelerle tanışıyorlar ve glikoz yüklü şekerlemelere bayılıyorlar. Peki, şekerli gıdalar çocuklar için zararlı mı?

Sorunun yanıtını tanınmış bir firmanın, pasta süsünün üzerine iliştirdiği uyarıyla verelim;
“Çocukların aktivite ve dikkatleri üzerine olumsuz etkileri bulunabilir.”

Evet, sadece pasta süsünün üzerindeki bu uyarı bile, çocuklarımızı şekerlemelerden uzak tutmak için yeterli olmalı. Zira, gıdayı çocuklar için çekici kılmak amacıyla kullanılan bu süslerin içeriğindeki; şeker, nişasta, jelatin ve renklendiriciler, çikolatadan meyve sularına, jelibonlardan kek-pastaya birçok gıdada kullanılıyor. Paketlere küçücük yazılan bu uyarılardan birçok ebeveynin haberi bile olmuyor.

Obezite, kanser
Diğer yandan pakette yazan uyarı, aslında bu tip ürünlerin barındırdığı risklerin en hafifi. Araştırmalar, şekerleme ve çikolatalardaki kıvam artırıcıların, koruyucuların, renklendiricilerin ve kullanılan nişasta bazlı şekerin; obeziteden diyabete, bağışıklık sistemi hastalıklarından alerji ve kansere birçok hastalığa neden olabileceğine işaret ediyor.

İçinde ne var
Piyasada satılan bir pasta süsünün içindekiler bölümünde şunlar bulunuyor: Sütlü çikolata (seker, kakao yagı, tam yaglı süt tozu, kakao kitlesi, yağsız süttozu, emülgatör (soya lesitini), aroma verici), seker, kıvam arttırıcı (akasya gamı),renklendiriciler (titanyum dioksit, beta karoten,pancar kökü kırmızısı), bitki konsantreleri(papatya, alg, yosun), parlatıcı(mikrokristalin mum, karnauba mumu). Bu maddelerin birçoğu kimyasal işlemlerle elde edilen maddeler, özellikle de titanyum dioksit sağlık açısından oldukça riskli. Fransa’da bu maddeye ilişkin bir yasak geldiğini hatırlatalım.

Ne yapmalı?
Yemedenonce.com’un önerisi bu tip gıdaları mümkünse tamamen çocuğunuzdan uzak tutmak. Eğer mümkün değilse de tüketme sıklığını mutlaka azaltmasını sağlayın. Çocuğunuza şekerli gıdaların zararlarından bahsedin ve onları bekleyen muhtemel sonuçları anlatın. Ve sakın, istediğiniz davranışları sergilemeleri karşılığında çocuklarınızı bu tip abur cuburlarla ödüllendirmeyin.
Ve unutmayın, açıkta satın aldığınız pastacılık ürünlerinde ve bu süslerin kullanıldığı birçok şekerlemede bu uyarılar yazmaz. Sağlıklı kalabilmenin bugün için tek yolu gıda okur yazarı olmaktan geçiyor. Hastalık yatarabilecek riskli gıdalardan ancak böylelikle kaçınabiliriz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir