İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘ÇOCUKLARA ÇİFTLİK BALIĞI YEDİRMEYİN’

Çocuk Hastalıkları uzmanı Dr. Hande Namal Türkyılmaz, çocuklara çiftlik balığı yedirilmemesi uyarısında bulundu.

Doktorlar, çocuklara mutlaka balık yedirilmesi gerektiği görüşünde. Peki hangi balık bebek ve çocuklara yedirilebilir? Çiftlik balığı çocuklara zarar verir mi? Dip balıkları çocuklara yedirilmeli mi? Bebeklere hangi aylardan sonra balık yedirilebilir gibi sorular ebeveynlerin aklını en çok meşgul eden soruların başında geliyor. Çocuk Hastalıkları uzmanı Dr. Hande Namal Türkyılmaz’a göre özellikle çiftlik balıkları çocuklardan uzak tutulmalı..

Çocuklarda yaşanacak olası sağlık sorunları ve odaklanma problemlerinin önüne geçmek için dengeli ve doğru beslenmenin önemine vurgu yapan Dr. Türkyılmaz, çocukların sebze ağırlıklı beslenmesi gerektiğini, buna ek olarak da haftada iki ya da üç kere balık ve et tüketmelerini salık verdi.
Çocukların balık tüketmesi konusunda ailelerin zaman zaman sorunlar yaşadığına da değinen Dr. Türkyılmaz, “Çocuklar sorunsuz bir şekilde balık yese bile, balık tüketiminde ağır metal içerme tehlikesi olduğu için çocukların balık tüketiminde sınırlamalar bulunmaktadır. Çiftlik balıkları yem ile beslendikleri için çocukların sağlığı açısından tercih edilmemeli. Bu nedenle çocuklar, yüzey balıkları ya da küçük tuzlu su balıkları tüketmeli. Çocukların tüketmesi için ülkemizde bulunan hamsi, istavrit, uskumru, sardalya gibi balıklar tercih edilebilir” diye konuştu.

Dr. Türkyılmaz’ın ‘çocuklara çiftlik balığı yedirmeyin’ uyarısıyla birlikte somonun da çiftlik balığı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Somonla ilgili yazımıza ulaşmak için linkini tıklayabilirsiniz…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir