İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘TAMAMEN DOĞAL’ DİYENLER ŞİMDİ NE DİYECEK?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tağşiş listesinde Teff Tohumlu Bitki Çaylarıyla yer alan firmanın reklamında oynayan ünlüler, sibutramin ve sildenafil gibi ölümcül etken maddeler içeren o çayları “tamamen doğal”, “dünyanın en tatlişko çayı” diye tanıtmıştı.

Bakanlığın ifşa listesinde Sahe Grup Gıda İlaç Kozmetik şirketi 8 ürünüyle yer alıyor. Şirketin ürettiği, “Teff Tohumlu Çay-Karışık Bitki Çayı”nda ilaç etken maddesi Sibutramin ve Sildenafil tespit edilmiş.

Öldürebilir

Sibutramin bilinçsiz kullanıldığında kalp ve damar sisteminde tahribata yol açan bir madde. Bu maddeyi bitki çaylarına zayıflatma amacıyla ekliyorlar. Bu çayları kullandıktan sonra ölümcül sonuçlarla karşılaşan birçok kişi olmuştu. Ünlü farmakolog Prof. Dr. Cankat Tulunay da, “Kullandıklarının çoğu saf madde de değil, bunlar toksik maddeler. Bunlar zehirlenmelere sebep olabilir, ölüme kadar götürebilir” yorumunu yapmıştı.

Sildenafil

Sildenafil ise ereksiyonu artırıcı bir ilaç. Doz aşımında kardiyovasküler sisteme yönelik yan etkileri nedeniyle tehlike taşıyan bu madde, aşırı ve uzun süre kullanım olması halinde görme bozukluğu da yaratabiliyor. İşte bu maddeleri içerdiği bakanlığın açıkladığı ifşa listesiyle anlaşılan çayları, Seda Akgül, İvana Sert, Ece Erken, Gonca Vuslateri, Deniz Akkaya, Seda Sayan, Seren Serengil, Selin Ciğerci, Yeliz Yeşilmen gibi geniş takipçi kitlesine sahip isimler tanıtmıştı. Mesela o isimlerden Seda Akgül tanıtımda, bizzat kullandığını söylediği Teff çayını şöyle anlatmıştı; “2 yıldır soruyorsunuz nasıl kilo verdiniz diye? İşte bununla kilo verdim. ABD7de kullandım, burada yoktu. Artık var. Teff tohumu. Tamamen doğal. İçinde neler var ininamayacaksınız. Hep kullandığımız aktarlarda güvendiğimiz bamya çiçeği, kiraz sapı, yeşil kahve gibi tamamen doğal şeyler. Her sabah aç karnına. Ben bazen hazımsızlık çekiyorsam gece de kullanıyorum. Tamamen doğal öğütülmüş, granül falan değil. Her sabah aç karnına içiyorsunuz yarım saat sonra kahvaltı.”


‘Dünyanın en tatlişko çayı’
Çayı tanıtan bir diğer ünlü isim Gonca Vuslateri de, “Arkadaşlar merhaba bugün size dünyanın en tatlişko çayından bahsetmek istiyorum. Teff tohumlu çay. Gerçekten benim verdiğim 8 kiloda bu çayın etkisi oldu gerçekten. Yapımı da çok kolay. Gerçekten özellikle yaz geldi, bikiniler giyeceğiz, göbekler pörtlüyor diyen kadınlara birebir tavsiye ettiğim çaydır” sözleriyle kadınlara bu çayı tüketme çağrısında bulunmuştu.


‘Alın da görün’
Yine aynı markanın reklamında oynayan Seda Sayan da, elinde çayı tutarak; “Herkes formumu soruyor. Teff tohumlu çayın en önemli özelliği yüzde 100 bitkisel olması ve kesinlikle zayıflatması. Ben de bu çayı kullanıyorum iştah kapatmak ve zayıflatmak konusunda çok etkili. Alın da görün arkadaşlar” sözleriyle çayı tanıtmıştı.


Öte yandan ünlü manken Özge Ulusoy da çayları üreten firmanın grip tozu reklamında oynamıştı.
Aynı firmanın ifşa listesindeki diğer ürünleri ise şöyle;
*Brown Tea Karışık Bitkisel
Çay Bitki Çayı İlaç Etken Maddesi
(Sibutramin) Tespiti
*Teff Tohumlu Çay-Karışık Bitki Çayı Bitki Çayı – İlaç Etken Maddesi (Sibutramin) Tespiti
*Teff Tohumlu Çay-Karışık Bitki Çayı Bitki Çayı – İlaç Etken Maddesi
*Moerae Bitki Çayı İlaç Etken Maddesi – (Sibutramin) Tespiti
*Wonderfull Honey Ballı Bitkisel Karışımlı Macun – İlaç Etkin Maddesi (Sildenafil)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir