İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

GRİP REÇETESİ; PAKETSİZ BESLENME

Grip sezonu başladı. ‘Acaba grip aşısı olmalı mıyım’, ‘Grip aşısı işe yarıyor mu’ sorularının en çok gündeme geldiği günlerdeyiz. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret İşbilir’in önerisi aşıdan önce beslenmeye dikkat edilmesi yönünde. Dr. İşbilir, çocukları gripten korumak ve bağışıklıklarını güçlendirmek için marketlerdeki paketli hazır gıdalardan çocukları uzak tutmak gerektiğini söylüyor.

Pırasa, brokoli, ceviz, üzüm
Batıgöz Sağlık Grubu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret İşbilir, mevsim geçişlerinde bakterilerin daha hızlı yayıldığına dikkat çekerek, “Bu süreçte çocukları hastalıklardan korumak ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için sağlıklı beslemek gerekiyor.

Bunun için özellikle marketlerde satılan paketli ve çoğu yapay şekerli ürünlerden çocukları uzak tutmak gerekiyor. Mevsimsel geçiş sürecinde sebze ve meyveler, beyaz et ürünleri bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara kalkan oluşturmak açısından önemli bir rol oynuyor. Sonbaharda bağışıklığı kuvvetlendirecek başlıca besinler arasında; mantar, pırasa, ıspanak, turp, havuç, karnabahar, brokoli, ceviz, üzüm, elma, greyfurt gibi sebze ve meyveler ön plana çıkıyor” diyor.

Antibiyotiğe gerek yok
Dr. İşbilir’in öneri ve uyarıları şöyle ; “Nezle ve grip genellikle birbiriyle karıştırılıyor. Nezlenin başlıca belirtileri; burun tıkanıklığı, yeşilimsi hale gelen burun akıntısı, halsizlik ve öksürük. Gripte ise en çok ateş, halsizlik, kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Gribal enfeksiyonlarda Aralık ayına doğru artış olur. Üst solunum yolu enfeksiyonları içinde farenjit (yutak iltihabı), tonsillit (bademcik iltihabı), sinüzit(sinüs iltihabı), otit (kulak iltihabı), rinit (burun iltihabı) ve soğuk algınlığı daha fazla görülür. Bunların çoğu virüs kaynaklı enfeksiyonlar olduğu için, aslında antibiyotik tedavisine gerek yoktur. Astım, şeker hastalığı ve kalp hastalığı tespit edilen çocuklarda grip aşısının uygulanması oldukça önemli. Korunmak için pamuklu giyecekler tercih edilmeli, besinlerde protein içeriğinin biraz daha arttırılması, besin kalorisinin zenginliğine dikkat edilmeli, bol sıvı alınmalı.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir