İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PROPOLİSTE GLİKOL TEHLİKESİ

Adeta propolis furyası yaşanıyor. İnstagram fenomenleri başta olmak üzere her platformda soğuk algınlığından kansere neredeyse birçok hastalık için propolis kullanımı öneriliyor. Propolisi sürekli kullanmayı öneren çocuk doktorları bile var. Peki propolis yan etki endişesi yaşanmayacak bir madde mi? Çocuklarımızda bile rahatlıkla propolis kullanılabilir mi? Propolisin zararı var mı?

Bu sorunun yanıtı aslında tarihte bilinen ilk toksikolog Paracelsus’un “;İlaçla zehiri birbirinden ayoran tek fark dozdur” sözünde gizli. Yani propolis de yüksek dozda ve sürekli kullanımda çeşitli riskler barındıran bir maddedir. Hatta yüksek sayılmayacak dozlarda dahi bazı yan etkilerinden bahseden uzmanlar vardır. Mesela Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Oruç.(1)

Süreli kullanın
Oruç, Milliyet gazetesi yazarı Gürkan Akgüneş’in yazısında, propolisin hormonal yapıda bazı aşırılıklara neden olduğuna dikkat çekiyor; “Propolisin yararlı etkileri var. Bağışıklığı güçlendiriyor, viral enfeksiyonlara karşı iyileştirici etkisi var. Ama iyi geliyor diye propolisi sürekli ve yüksek dozda kullanmak doğru değil. Mesela içeriğinde östrojen hormonuna benzer bir madde var. Menopoza girmiş bir yakınımın dördüncü günden sonra kanaması başladı. Propolis, kadınların cinsel isteklerini artırırken, aşırı kullanım durumunda erkeklerde tersi bir durumun ortaya çıkması muhtemel. Propolisi özel durumlar dışında düşük dozda ve belli bir süre kullanmak lazım.”

Zehirli glikol
Öte yandan bir diğer risk de propolisin üretim aşamasında kullanılan glikol. Propolisteki bileşenlerin katı maddeden çözünmesi için alkol veya glikol kullanılıyor. Alkol yerine propilen glikol tercih edildiğinde de bazı noktalarda dikkatli olmak lazım. Propilen glikol, alkolle aynı kimyasal grupta yer alan sentetik bir gıda katkısı. Sudan biraz daha kıvamlı, renksiz, kokusuz, hafif şurubumsu bir sıvı. Propilen glikolü, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) “genel olarak güvenli (GRAS) kabul etmiştir. Ancak limit de konulmuştur. Örneğin 16 kilo bir çocuk için günlük 0,4 gram limit vardır. Fazlasına dikkat. Zaten hazır gıda yoluyla da ciddi oranda propilen glikol alıyoruz. ABD’deki bir çalışmaya göre yalnızca gıdalardan alınan günlük propilen glikol miktarı 34 mg/kg olarak ölçülmüş.

Bebekler riskli grup
Gelin glikolün zehir etkisinin çok düşük olduğunu savunan “Viragokimya”nın makalesine göz atalım;

Gebe kadınlar, çocuklar ve dört yaşın altındaki bebeklerde, alkol dehidrogenaz olarak bilinen bir enzim daha düşük seviyelerdedir. Bu enzim, propilen glikolün parçalanması için gereklidir. Bu nedenle, bu gruplar ilaç yoluyla büyük miktarlarda PG’ye maruz kaldıklarında toksisite geliştirme riski taşıyabilir. Bebekler özellikle risk altındadır. Propilen glikolü vücutlarından atmaları üç kat daha fazla zaman alır ve merkezi sinir sistemi üzerindeki etkilere açık olabilirler

Tehkikeli çözücü
Propilen glikolle ilgili en ciddi uyarı ise bir propolis üreticisine ait. Eğriçayır friması bakın propolis damla ürünü hakkında nasıl bir bilgilendirme yapmış:
“Propolis en iyi alkol de çözüldüğü için dünyada daha çok %70 alkol çözeltileri tercih edilir. Su bazlı propolis damla lar ise alkolsüz dür ancak propolisin çok az bir kısmı suda çözülür. Piyasada ürüne alkol bazlı dememek için propilen glikol gibi tehlikeli alkol türevi çözücülerde de çözülmüş propolis damlalarda vardır. Bu ürünler kullanımı uzmanlarca tavsiye edilmiyor.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir