İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PLASTİK DOLMA!

Greenpeace’in yaptığı araştırma, Türkiye denizlerinden toplanan midyenin 100 gramında 6 parça plastiğin olduğunu ortaya koydu.

“Tek Kullanımlık Plastikler Yasaklasın” kampanyası yürüten Greenpeace Akdeniz’in Türkiye denizlerinde yaptırdığı araştırma korkunç gerçeği gözler önüne serdi; Yediğimiz her 2 balıktan 1’inde ciddi miktarda mikroplastik var. Midye dolmaların ise tamamında mikroplastik kirliliği saptandı.

243 balık
Marmara, Ege ve Akdeniz’den toplanan, barbun, istavrit, kefal, mırmır, tekir ve kırmızı karides türlerinin mide ve sindirim sistemlerinin incelendiği araştırma, balıkların yüzde 44’ünde, kırmızı karidesin yüzde 18’inde midye dolmaların ise yüzde 91’inde mikroplastik olduğunu ortaya koydu. Greenpeace Akdeniz’in yaptırdığı araştırma kapsamında, 243 adet balık, 32 adet karides ve 317 adet midye dolma analiz edildi. Araştırmaya göre, balık başına mikroplastik oranının en fazla olduğu deniz Ege denizi. Mikroplastik yoğunluğunun en fazla olduğu balık türü ise, kefal.

En çok kefal
Türkiye’deki Deniz Canlılarında Mikroplastik Kirliliği raporunda yer alan bulgular şöyle;
* Kefal türünün yüzde 64,8’inde, barbunun yüzde 63’ünde, mırmırın yüzde 34,3’ünde, tekirin yüzde 32,8’inde, istavritin yüzde 26,7’sinde mikroplastik bulundu.
* Tüm balıkların yüzde 44,3’ünde mikroplastik var.
* Balık başına düşen mikroplastik adetleri ise kefalde 2,5, barbunda 1,1, mırmırda 0,6, tekirde ve istavritte 0,4. Buna göre 5 farklı ticari balık türünde ortalama olarak balık başına düşen mikroplastik adedi 1,08.
* Kırmızı karides örneklerinin yüzde 18,8’inde mikroplastik bulundu. Yapılan incelemede, her 10 karidesten ikisinde 0,28 adet mikroplastik olduğu tespit edildi.
* 5 farklı noktadan örneklenen midye dolmaların yüzde 91,2’sinde mikroplastik bulundu. Ortalama olarak midye başına 0,63 adet mikroplastik tespit edildi. Porsiyon bazında değerlendirildiğinde 100 gramlık bir midye tüketiminde 5,76 adet, 250 gramlık midye tüketiminde ise 14,41 adet mikroplastik tüketilme riski olduğu tahmin ediliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir