İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BÖYLE DEVAM EDERSEK..

Unilever Gıda Kategorisi Pazarlama Direktörü Aslı Erdoğan Canbaz, itiraf gibi bir değerlendirme yaptı:”Bugün kullandığımız zararlı besinleri kullanmaya devam edersek ciddi sonuçları olacak.”

Unilever, küresel bir dev. Dondurmadan ketçaba, sabundan diş macununa gıda ve temizlik sektöründe çok sayıda markaya sahip. Dünyanın en büyük işlenmiş gıda üreticilerinden biri aynı zamanda. İşlenmiş gıda demek, türlü kimyasallar ve katkı maddelerinin gıdaya girmesi anlamına geliyor. Bu tip paketli gıdaların yarattığı sağlık riskleri de; yemedenonce.com’un her fırsatta vurguladığı bir konu. Bu kez sektörün kendisinden gelen bir değerlendirme söz konusu.

CİDDİ SONUÇLARI OLACAK
İstanbul’da düzenlenen Sürdürülebilir Gıda Zirvesi’nde küresel gıda üreticileri gıdanın geleceğini tartıştı geçtiğimiz günlerde. O zirvede küresel ısınma, doğal kaynakların tükenişi ve çatışmaların gıda arzını ne yönde etkileyeceği konuşuldu. Zirvede konuşan Unilever Gıda Kategorisi Pazarlama Direktörü Aslı Erdoğan Canbaz, gelecek 50 yılda gıda açısından kendilerini birçok tehlikenin beklediğine değinerek, geleceğin gıdalarının bugünkülerden farklı olacağını vurguladı. Canbaz, şöyle önemli bir değerlendirmede de bulundu: “Bugün kullandığımız zararlı besinleri kullanmaya devam edersek ciddi sonuçları olacaktır.”

SAĞLIKSIZ YEME ALIŞKANLIĞI
Canbaz’ın zararlı besinlerden kastının gıda sanayisinin kullandığı yüzlerce katkı maddesi, invert şekerler ve değişime uğramış gıda hammadeler olması kuvvetle muhtemel. Zaten aynı zirvenin açılında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de, “Sağlıksız yeme alışkanlıkları yılda 2 trilyon dolara yaklaşan maliyetiyle hükümetlerin sağlığa ayırdıkları kaynak ve bütçelerinin üzerinde büyük bir yük oluşturuyor” dedi.

Obezitenin yanında açlık da artıyor
Zirvede bir diğer ironik açıklama da Aromsa Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yasa’dan geldi. Türkiye’deki gıda aromalarının öncü kuruluşu Aromsa’nın sahibi Yasa, “43 yıldır gıda sanayisinde çalışıyorum. 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyar olması bekleniyor. Obezite sonucunda kalp hastalıkları arttı. Günlük aldığımız kalori miktarı 2500’leri buluyor. Bunları 2100’lere düşürmeliyiz. Beslenmede büyük dönüşüm ancak sağlıklı tüketim ve sürdürülebilir üretim ile olur” açıklamasını yaptı.

Biz de Yemedenonce.com olarak şunu hatırlatalım; “Obezitenin en önemli nedenlerinden biri şekerli aromalı içecek ve yiyeceklerin tüketimidir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir