İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘SUSUZ TEREYAĞI BULAMIYORUM’

Tereyağı alırken içindeki süt yağı oranına bakıyor musunuz? Eğer sütyağı oranı yüzde 80’in altındaysa bilin ki, elinizdeki tereyağı değildir.

Sütün en düşük litre fiyatı 2.30 lira. 1 kilo tereyağı ortalama 20-25 kilo sütten yapılabiliyor. Bu da tereyağı üretiminin günümüz şartları itibariyle 50 liradan aşağı olamayacağını gösteriyor. Ancak pazarda markette 30-40 lira civarında da tereyağı satıldığını görmek mümkün. Peki bu nasıl mümkün oluyor? Yağa büyük oranda su katarak.

Bu durumdan gıda sanayisinde çalışanlar da şikayetçi aslında. Tarım dünyasından yazılarıyla tanıdığımız Ali Ekber Yıldırım, Dünya gazetesinin 23 Ocak 2020 günkü sayısında bunu kaleme aldı. Yıldırım, Mr.Tart markasıyla kruvasan üretimi yapan Kemal Özcan’ın Türkiye’de kruvasanda kullanılacak kalitede ve standartta tereyağı olmamasından şikayetçi olduğunu yazdı. Özcan’a göre Türkiye’deki tereyağlarında su oranı oldukça yüksek olduğu için kruvasanda çatlamalar yaşanıyor. Bu sorunu aşmak için Trabzon’da bir tedarikçiyle anlaştığını ve tereyağındaki suyu ayrıştıracak bir işleme ünitesi kurduklarını anlatan Özcan, “Genel olarak kuruvasana uygun tereyağı bulmak çok zor” demiş.

Tereyağında margarin

Aslında Özcan’ın Türkiye’deki tereyağı pazarının halini ortaya koyuyor. Pazarda tereyağı diye aldığımız düşük fiyatlı ürünlerin içinde suyun yanı sıra neler olduğu da meçhul. Bunu ancak analiz sonuçlarıyla bilebiliriz. Şu an gerek sosyal medyada gerekse pazarda-markette kilosu 25-30 liradan tereyağı satıldığını görebiliyoruz. Muhtemelen o tereyağları, margarine dönüşmüş bitkisel yağların katılmasıyla imal ediliyor. Çünkü margarinin tereyağı üretiminde kullanımda olduğunu da Milliyet gazetesi yazarı Gürkan Akgüneş’in “Peynir Oyunları” başlıklı yazısından biliyoruz. Yazıda süt ürünlerine margarinin nasıl karıştığı ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor: ” 1 kilo peynir 11 kilo sütten yapılıyor. Bir peynir teneke (18-19 kilo) peynir için yaklaşık 200 kilo süte ihtiyaç var. Sütün maliyeti 350 lira. İşini dürüst yapan bu maliyetle satış yapıyor. Sahteci ise önce 200 kilo sütü ısıtıp kremasını alıyor. Bu da 7 kilo tereyağı demek. Bu yağa 7-8 kilo da margarin ekliyor. Ve 15 kiloluk ‘tereyağı’nı kilosu ortalama 20 liradan piyasaya sürüyor. Kalan 200 kilo yağsız sütü de, margarin ekleyip yağlı peynir olarak satıyor. Yani tam bir kazan kazan formülü. Yağdan ayrı, sütten ayrı para kazanıyor.” 

Tereyağında katkı nasıl anlaşılır

Tereyağında margarin katkısının olup olmadığını anlamanın en basit yolu, içindekiler bölümüne bakmak. Türk Gıda Kodeksi’ne göre sade tereyağının ağırlığınca en az yüzde 80 oranında süt yağı içermesi gerekiyor. Bu oranının altındakiler tereyağı olarak adlandırılamaz. Ağırlığınca en az yüzde 60 süt yağı varsa “Dörtte üç yağlı tereyağı” olarak etiketlenmeli. Eğer etikette, süt yağı oranı yüzde 39’dan azsa da “Yarım yağlı tereyağı” diye satılabilir. Diğer taraftan “Yayık tereyağı” da, hammadde olarak yoğurtun kullanılmasıyla elde edilen tereyağını işaret eder. “Çeşnili tereyağı” ise tereyağına çeşitli baharat, meyve ve sebzeler, bal ve/veya diğer gıda maddeleri katılarak çeşnilendirilmesi ile elde edilen, tat ve koku dışındaki diğer özellikleri tereyağı için verilen özellikleri taşıyan ve son üründe süt yağı oranı ağırlıkça en az %75 olan ürünü ifade etmeli.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir