İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÇAYIMIZDA BOYA VAR!

Bakanlığın açıkladığı son tağşiş listesi, “çay keyfi”nin kaçtığını gösteriyor. Sıcak suya koyar koymaz içilebilir hale gelen poşet çaylar başta olmak üzere çaylarda gıda boyası olma ihtimali yüksek.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı denetimlerde Rize’de üretilen 10 farklı siyah çay örneğinde “gıda boyası” tespit edilmesi dikkat çekti. Bir önceki denetimde sadece 1 markanın çayında gıda boyası varken, bu sayının 11’e çıkması, çay üretiminde gıda boyasının yaygınlaştığını da ortaya koydu.  

Hemen renk veriyor

İddiaya göre, boyalı çay şöyle yapılıyor; “Çayın odunu ve çöpü makineden geçirilip kırılıyor. Buradan elde edilen toz, gıda boyasıyla boyanarak siyah çay diye piyasaya satılıyor. Bu ürün doğal çaya oranla daha hızlı renk veriyor. Bu nedenle de normalde 1 kilodan 400 bardak çay çıkacakken, bu sayı 700’e çıkıyor.” Bu yöntemi anlatan da Rize’de çay üreten bir firmanın kalite yönetim temsilcisi Ramazan Yazıcı. Yazıcı, Rize dışındaki paketlemelerde bu şekilde çay üretildiğini söylese de, bakanlığın açıkladığı liste bunun aksini söylüyor.

Sallama çay çay ekstraktıyla yapılıyor

Çayın kalitesiz kısmı

Öte yandan çay sektörü de boyalı tartışıyor. Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği (ÇAYSİAD) Genel Sekreteri Mustafa Yılmaz Kar, Dünya gazetesine yaptığı açıklamada boyanın ucuz ekstrakt kullanımından kaynaklandığını söyledi. Çayın kalitesiz kısmının suyunun alındığını ve bu suyun ekstrakta dönüştürülerek sallama  diye tabir edilen poşet çayda kullanıldığını anlatan Kar, “Eskrakt ile çay hemen renk veriyor. Aynı şekilde soğuk çayda da ekstrakt kullanılıyor. Ekstrakt kilo fiyatı 25 dolardan başlayıp 150 dolara kadar çıkıyor” dedi.  Kar, hemen dem ve renk vermesi için dökme çayın içine suni ekstrakt katanların da olduğunu söyledi.

Çay ekstraktı nedir?

Piyasada “Çay Özü” olarak bilinen ekstrakt, sıvı ve toz olarak üretilebiliyor. Normalde çayın bizzat kendisinden herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan üretilmesi gerekiyor. Yoğun dem verme özelliği nedeniyle poşet çaylarda kullanım oranı yüksek.  Bu ekstrakt nedeniyle poşet çaylar suyla buluşur buluşmaz renk veriyor. Doğal ekstrakt düşük kalitedeki çaylarla üretiliyor ve siyah çaya yüksek basınç altında enjekte ediliyor. Poşet çayların yanı sıra soğuk çaylar da bu ekstraktlarla üretiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir