İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MARKETLERDE ZEHİR DAHA FAZLA

Greenpeace Akdeniz’in pazar ve marketlerde yaptığı pestisit (tarım zehri) kalıntı araştırması, pazardaki sebzenin markete göre daha az zehirli olduğunu ortaya çıkardı.

‘Soframızdaki tehlike pestisit’ adlı araştırma, 90 adet domates, salatalık ve biber üzerinde gerçekleştirilmiş. Bu 3 sebzelerin 45’i yani yarısı İstanbul’daki pazarlardan, diğer yarısı da en yaygın 5 market zincirinden satın alınmış.

Analiz ediliyor mu?

Satın alınan sebzelerde 620 tarım zehrinin kalıntısına bakılmış. Yapılan analizlerde çok ilginç sonuçlar var. En çarpıcı

Olanı da; Pazar ve market arasındaki pestisit(tarım zehri) kalıntı farkı. Bazı marketler, sebze-meyve reyonlarında ürünlerinin analiz edildiğini belirtse de araştırma tersini söylüyor.

Pazarda az

Yapılan analizlere göre, marketlerden alınan örneklerde daha fazla sayıda pestisit kalıntısı çıkmış. Ayrıca mevzuata uygun olmayan ürün sayısı da markette daha fazla. Sebzelere ayrı ayrı bakıldığında da, her 3 grupta da marketteki sebzelerin daha çok pestisit kalıntısı içerdiği anlaşılıyor. Mesela domateste, pazardan alınanların yüzde 35,6’sında tarım zehri kalıntısı saptanırken, marketteki domateslerin ise yüzde 65’inde pestisit bulunduğu belirtiliyor.

Salatalıkta da pazardan alınanların yüzde 42,5’i pestisit barındırırken, marketten alınanların ise yüzde 57,5’inde tarım zehri kalıntısı olduğu saptanmış. Diğer taraftan mevzuata uygun olmayan pestisitlerin saptandığı 8 hıyar örneğinden 5’inin marketten satın alınması da bir başka çarpıcı veri.

Pazar domatesi

Market daha riskli

Son olarak yeşil biberde de durum aynı. Pestisit tespit edilen örneklerin yüzde 61’i market kaynaklı. Mevzuata uygun

olmadığı belirlenen 3 yeşil biber örneğinden 1’i pazar, 2’si ise marketlerden satın alınan örnekler içinden çıkmış. Tüm bu sonuçların ardından araştırmada şu ifadeye yer verilmiş; “Bu sonuçlar marketlerden alınan örneklerin pestisit kalıntıları açısından pazarlardan alınan örneklere kıyasla daha fazla risk içerdiğini göstermektedir.”

Domateste hormon bozucular

30 domates örneğinden 20’sinin (%66,6); 30 hıyar örneğinin 12’sinin (%40) ve 30 yeşil biber örneğinden

15’inin (%50) hormonal sistem bozucu pestisit içerdiği tespit edilmiştir.

Analiz edilen 90 adet gıda ürününün %42’sinin (38 örnek) doğal hayatta biyolojik birikime neden olan, toksik etkisi çok uzun süre kalıcı olan pestisitlerin kalıntısını içerdiği belirlenmiştir.

Analiz edilen toplam 90 adet gıda örneğinin beşinde (%5,5) ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından hazırlanan karsinojenik etkili pestisitler listesinde yer alan pestisitler tespit edilmiştir

Analiz edilen 90 gıda örneğinin %49’unda (44 örnek) sucul canlılar, arılar, algler ve faydalı böcekler açısından çok zararlı olan pestisitlerin kalıntısı tespit edilmiştir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir