İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KEKİKTE YUNANİSTAN ENDİŞESİ

Türkiye’de tüketimi ve ihracat oranı yüksek olan kekiğin en baş belası yabancı otlar. Özellikle Pyrrolizidine Alkoloid (PA) içeren yabancı otların kekikle birlikte toplanması, halk sağlığı açısından ciddi bir riski. Bu risk özellikle de kültür kekiği üretiminin yoğun olarak yapıldığı Denizli’deki Gözler, Uzunpınar ve Güney bölgelerinde yoğun olarak ortaya çıkıyor.

Yabancı otların tamamen etkisiz hale getirilmesi için kullanılan tarım zehirleri ise kekikte kalıntı sorunu yaratıyor. Tüm bu sorunları aşmak için Tarım ve Orman Bakanlığı, ihracatçılar ve üreticiler harekete geçti. Denizli’de düzenlenen “Kekik Tarımının Sorunları ve Çözüm Yolları” isimli toplantıda üreticilere kekikte yabancı ot kalıntısı nedeniyle ortaya çıkan PA sorununun ortadan kaldırılması için yapılması gerekenler anlatıldı.

Yunanistan rakip olabilir

Yunanistan’ın, 2019 yılında uzun yıllar sonra bin ton kekik ihraç etmeyi başardığını belirten Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, üreticilerin üretim ve hasat sırasında yabancı ot ile mücadele etmesi gerektiğini aksi takdirde Türk kekiğinin dünya pazarlarındaki payının düşebileceğini ifade etti. Kekikte yıllık 60 milyon dolarlık ihracatın sürdürülebilir olması için üretim ve hasadında yabancı otla doğru mücadele edilmesi gereğinin altını çizen Tarakçıoğlu, “Tedbir alınmadığı takdirde Yunanistan ve diğer kekik üreticisi ülkeler, Türk kekiğine rakip haline gelir. Tüketiciler her üründe tarımsal ilaç kalıntısı analizi istiyor. Bu konuda maksimum hassasiyet ile üretimlerimize devam etmeliyiz. Gelişigüzel yapılan gübreleme de ilaç kalıntısı kadar sorun yaratmakta ve sizlerin maliyetini artırmaktadır. Sonuç olarak toprak analizlerine uygun yapılacak gübreleme ve gerektiği takdirde zamanında uygun dozda kullanılacak tarım ilacı haricinde ürüne zarar verecek her türlü kimyasalın kullanımından kaçınılmalıdır” dedi.

Türkiye 108 ülkeye kekik ihraç etti

Türkiye, 2019 yılında 108 ülke ve serbest bölgeye 54 milyon 40 bin dolarlık kekik ihraç ederken, Amerika Birleşik Devletleri 10 milyon 522 bin dolarlık Türk kekiği tercihi ile zirvede yer aldı. Almanya’ya 5 milyon 39 bin dolarlık kekik ihraç eden Türkiye, Hollanda’ya 1 milyon 557 bin dolarlık kekik gönderdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir