İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KORONAVİRÜS EKMEKTEN BULAŞIR MI?

Koronavirüs nasıl bulaşır sorusu bugünlerde en çok sorduğumuz soru. Ekmekle, simitle, poğaçayla ya da meyveyle, koronavirüs bulaşıp bulaşmayacağı merak konusu. Yemek yerken virüsten endişe edenler için sevindirici haberi verelim; “Virüs mide asidine dayanamıyor.”

Virüs mide asidine dayanamadığını söyleyen Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Esin Şenol. Prof. Şenol, COVİD-19’a dair klinik ve bilimsel gelişmeleri en yakından takip eden bilim insanlarımızdan biri. Onun bu ifadesi, herhangi bir gıda ürünüyle bulaş olan virüsün canlı halde midemize kadar ulaşması durumunda bizi hasta edemeyeceğini ortaya koyuyor. Ancak Şenol’un asıl uyarısı ise; midemize giden gıdaya dokunan elimizi kesinlikle steril etmemiz yönünde. Yani ekmek ya da simit, üzerinde virüs barındırıyorsa bu virüsün bize de bulaşması olası. Ancak bugüne kadar böylesi bir bulaşının rapor edilmediğini de söylemek gerek.

Pişerse tehlike yok

Öte yandan İrlanda Gda Güvenliği Oteritesi de, koronavirüsün gıda yoluyla bulaştığını gösteren hiçbir kanıt olmadığını söylüyor. Avrupa Birliği Gıda Güvenliği Kurumu da bugüne kadar gıda yoluyla korunavirüs bulaşının rapor edilmediğini bildiriyor. Virüsün yaşamak için insan ya da hayvanda tutunmaya ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Gıdada özellikle de pişirmenin virüsü öldürmesi bekleniyor. En önemli risk, pişmemiş yiyecekler ve açıkta satılan (çok fazla kişinin temas edebileceği) gıda ürünleri. Uzmanlar, bu gıdalara temas eden kişilerin ellerini çok iyi şekilde yıkaması gerektiğini söylüyor. Bununla birlikte enfekte olmuş kişilerin hazırladığı gıdalara da, virüsün bulaşma riski var. Enfekte gıda işçilerinin, iyi kişisel hijyen uygulamalarına sıkı sıkıya uymadıkları sürece, üzerinde çalıştıkları gıdalara, gıda işindeki yüzeylere, öksürme ve hapşırma yoluyla veya elle temas yoluyla virüs bulaştırmaları mümkün. Güncel bilgiler, virüsün belirli yüzeylerde birkaç saat hatta günlerce yaşayabileceğini göstermekte.

Neler yapmalı?

Pişmemiş gıdaları ve ilinizi çok iyi yıkayın

Pişmemiş et ürünlerinden uzak durun.

Evinizdeki diğer insanlarla bardakları, yemek kaplarını paylaşmayın. Bu maddeleri kullandıktan sonra sabun ve su ile iyice yıkayın.

Öksürme ve hapşırma gibi solunum yolu hastalıkları belirtileri gösteren kişilerin hazırladığı gıda ürünlerini tüketmeyin.

Çiğ veya az pişmiş gıdalar ile pişirilmiş veya yemeye hazır yiyecekler arasındaki çapraz kontaminasyona duyarlı olun.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir