İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kara mürver çılgınlığı

Koronavirüs endişesiyle bağışıklık sistemini güçlü tutmak isteyenler “kara mürver ekstresi” içeren ürünleri adeta yağmaladı. Peki gerçekten kara mürver koronavirüse karşı koruyucu mu?

Koronavirüsten nasıl korunabiliriz? Herkesin aklındaki soru bu. Kimimiz her gün C vitamini almaya başladı, kimimiz çinko.. Bir umut bitkisel takviyeler ve vitaminlere sarıldık. Bu durum, reklamlara bile yansıdı. Tv reklam kuşaklarında, bağışıklık güçlendirdiği iddiasıyla satılan ürünler en geniş yeri kaplamaya başladı.

Kalmadı

Kara mürver ekstresine yönelik talebin kökeni ise, ABD’deki ünlü doktor Mehmet Öz’ün reçetesine dayanıyor. Spor yapmak ve sebze-meyve ağırlıklı beslenemenin yanı sıra bazı vitamin ve besin katkılarını kullanmayı öneren Öz’ün, listesindeki katkı ürünlerinden biri de “kara mürver ekstresi”ydi.. Aslında kara mürver ekstresi, Türkiye’de özellikle grip aylarında sıklıkla kullanılan bir ürün. Ama koronavirüs salgınıyla birlikte, kara mürver ekstresi içeren ürünler adeta yok satmaya başladı. Ürünlerin fiyatı iki katına çıkarken, birçok eczanede kara mürver içeren Sambucol gibi ürünler kalmadı.

İşe yarıyor mu?

Peki gerçekten kara mürver ekstresi koronavirüse yakalanmayı önler mi? Bu konuda en güvenilir kaynak salgınla mücadeleye yön veren Koronavirüs Bilim Kurulu’nun rehberi. Rehberde hiçbir gıda takviyesi veya vitaminin kullanımına yönelik bir öneri yok. Gıda ile ilgili tek öneri şöyle; “Gıda güvenliği önerilerine dikkat edilmelidir (çiğ süt ve hayvansal ürünler tüketmemek, çiğ tüketilecek sebze ve meyveleri iyice yıkayarak tüketmek gibi). ” Ayrıca birçok doktorun bağışıklık sistemini uyaran takviyelerin yarardan çok zarar getirebileceğini, hastalık esnasında karşılaşılan sitokin fırtınası etkisini artırabileceğine yönelik uyarılarını da hatırlatmak gerek. Bununla birlikte takviyelere ilgi gösteren fonksiyonel tıp yaklaşımını benimseyen bazı doktorlar dahi virüsle ilgili yapılan çalışmalara değinerek, daha fazla kanıta ihtiyaç duyulduğu uyarısında bulunuyor.

Liste kabarık

Örneğin çocuk hastalıkları doktoru Hande Namal Türkyılmaz, Institute for Functional Medicine’ın (Fonksiyonel Tıp Enstitüsü) , virüs bulaşının hastalığa dönüşümü ve virüsün yarattığı hasarın önlenmesine yönelik görüşlerini anlattığı yazısında, daha fazla kanıta ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Dr. Namal, IFM’nin virüsün kendini kopyalamasının azaltılması için şunları önerdiğini anlattı; “Kuersetin, Kurkumin, EGCG, NAC, Resveratrol, D vitamini, Melatonin, Vitamin A, Karamürver, PEA(palmitoylethanolamide), C vitamini.”

Nispeten güvenli

Kara mürverin pek çok medikal tedavide kullanıldığına dikkat çeken Namal, “Kara mürverin COVID-19da sitokin fırtınasına yol açtığına dair kafa karıştırıcı bir durum oldu. Ancak sadece bir marka ile ilgili 1 çalışma in vitro ortamda (yani vücut dışında) TNF alfa seviyesinin arttırarak sitokin fırtınasını başlatabileceğini gösterdi.. Ancak benzer çalışmalarla doğrulanamadı..
IFM’in açıklamasına göre uygun elde edilmiş iyi bir kara mürverin sitokin fırtınasına yol açması çok mantıksız. Ancak otoimmün hastalığı olanlar kara mürver takviyesi almasın. Kara mürver nispeten güvenli takviyelerden biri. Ama tabi hiçbir takviye gibi doktora danışılmadan kullanılmamalı” açıklamasını yapıyor.
İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir