İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘HAZIR ÇORBA ALERJİ YAPAR’

Doktor Alp Sirman, hazır çorba ya da pudinglerde kullanılan kullanılan katkı malzemesinin bağırsak mukozasını bozarak alerjiye neden olduğunu söylüyor.

Dr. Alp Sirman, son kitabı “Sağlık Balonları”nda endüstriyel gıda kaynaklı zararlara değiniyor. Çalışmasında tıp tarihinden örneklerle sağlığın endüstriye dönüşümünü anlatan Dr. Sirman, gıda takviyelerinin, ketojenik diyetin ve alkali beslenmenin zararlarına değiniyor.

Glüten kandırmacası

Sağlık Balonları Doğan Kitap’tan çıktı

Kitaptaki en ilginç bölümlerden biri de glütensiz beslenme trendiyle ilgili. Glütenin alerjiye neden olduğuna yönelik araştırmanın araştırma sahipleri tarafından düzeltilmesine rağmen glüten sektörünün çığ gibi büyüdüğüne değinen Dr. Sirman, “Glütenin alerjik reaksiyona neden olduğunu savunan o iki bilim insanı sorunun glütenden değil gıda katkı maddelerinde bulunan FODMAP’dan kaynaklandığı düzeltmesini yaptı. FODMAP molekülü dışında endüstriyel besinlerde çok kullanılan katkılardan biri olan emülgatörlerin de bunda payı var. Bunlar, hazır çorba ya da pudingin suda kolayca çözünmesini sağlayan katkı malzemesi. Besinlerle birlikte bağırsaklara gelip, bağırsağın içini koruyan mukoza denen tabakayı çözmeye başlıyor. Mukozanın koruyucu
etkisi azalınca da açılan aralıklardan geçen, glüten de dahil birçok alerjen molekül, besin alerjilerine yol açıyor.”

Besin takviyelerinde zehir var

Kitapta besin takviyesi diye pazarlanan ürünlerin denetlenmediğine de değinilerek, yapılan araştırmalara göre her 10 ürünün 6’sında etikette belirtilen maddelerin yer almadığı anlatılıyor. Sirman, “Çok bilinen bazı markaların dahi ürünleri, iddia ettikleri maddeyi içermezken, bazısında toksik maddeler tespit ediliyor. Tamamen sahte ürünler ise yüzde 30” diyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir