İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gerçekten kestane balı mı?

Bal Tebliği’nde yapılan değişiklik uyarınca artık kestane veye geven gibi tek çiçekli ballara polen analizi zorunluluğu getirildi. Artık tüketici, satın almadan önce balın analizini isteyerek etiketiyle karşılaştırma yapabilecek.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Bal Tebliği Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeni düzenlemeyle artık pastörize edilmemiş ham balın tanımı da tebliğe girdi. Bal üreticileri, ballarını ısıtmadan “Ham bal” etiketiyle tüketiciye satabilecek. Balda ısıtma yani pastörizasyon balın daha süre akıcı halde kalmasını sağlamak ve kristalleşmesinin önlenmesi için yapılıyordu. Balın aynı süt gibi yaklaşık 80 derece sıcaklıkta 30 dakika pişirilmesi, baldaki besleyici vitamin ve enzimleri neredeyse tamamen bitiriyordu. Şimdi artık ‘Ham bal’ın tanımlanmasıyla, tüketici seçim yapma şansı bulacak.

Gerçekten kestane mi?
Diğer yandan tebliğin getirdiği bir diğer yenilik de özellikle sahteciliği önlemeye yönelik. Anzer, Pülümür, Toroslar, Kazdağı veya Kestane, Geven, Lavanta balı diye satılan ballara polen analizi zorunluluğu getirildi. Bu da şu anlama geliyor; Eğer kestane balı diye satılan bal analiz edildiğinde yüzde 90 oranının altında kestane poleni içermiyorsa o bal “kestane balı” olarak satılamayacak. Yani polen analiziyle çıkan sonucun etikette yazan ifadeyi karşılaması gerekcek. Pülümür balı etiketinin kullanılabilmesi için de balda o bölgedeki polen özelliklerinin bulunması şartı aranacak.

Sahteciliğe karşı
Yine sahteciliği önleyebilmek adına tebliğe bir de maltoz şekeri analizi eklendi. Balda sahteciliğin glikoz ve fruktoz şuruplarıyla yapılması üzerine bu iki şeker türü denetimlerde analiz edilmeye başlanmıştı. Böylelikle de balına şeker katarak sahtecilik yapanlar ortaya çıkarılıyordu. Ancak sahteciler buna da çözüm buldu. Ballara tebliğde yer almayan maltoz şekeri eklenmeye ve gerçek bal gibi satılmaya başlandı. İşte bunun üzerine, Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, akademisyenler ve sektörel dernek temsilcilerinden oluşan Türk Gıda Kodeksi Bal Komisyonu, maltoz şekeri analizini de zorunlu hale getirdi.

Aslı Elif Tanuğur Samancı

Yarısı
Polen analizi ve maltoz şekeri analizinin balda sahteciliğin önüne geçme noktasında önemli bir adım olduğunu belirten Uluslararası Arı Ürünleri Standartları (ISO) Komisyonu Üyesi Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, “Maltoz ilk defa girdi tebliğe. Artık analizde maltoz çok yüksek seviyedeyse dışıradan maltoz şurubu katıldığı ortaya çıkacak. Glikoz şurubundan başka şuruplara geçmişi sahteciler. Yeni bir şeker türü bulup teknolojiyi değiştirmeleri zaman alır. Bu da sahteciliği epey bir süre önler. Maalesef şeker firmaları üretiyor bu şekerleri ve onlar için üretimi çok kolay. Şeker şurubu kalıntısı var mı yok mu bazı enzim kalıntılarıyla da anlaşılıyordu ama şimdi direk maltoz analizleri yapılabilecek. Tebliğ dünyadaki en detaylı bal tebliği oldu. Çünkü sahtecilik çok yoğun. Maltozun girmesi onların bir kısmının önünü bir süreliğine keser. Başka bir şeker eklemeye başladığında tebliği yeniden güncellemek gerekecek. Hala satılan balın yarısı sahte. Özellikle restoran, catering, otel, kahvaltı salonları gibi toplu tüketim yerlerinde oluyor sahte ballar” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir