İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

EŞEK AT OLMAZ, CİĞER ET OLMAZ

Ajans kaynaklı haberlere göre eşek sütü litresi 100 liraya satılacak kadar değerli çünkü; kanseri hatta KOAH’ı bile iyileştiriyor. Peki bu mümkün mü?

DHA’nın yayınladığı habere göre, Antalya’da 12 yıl önce eşek çiftliği kuran Mehmet Ali Yalçın, litresi 100 liradan eşek sütü satıyor ve siparişlere zor yetişiyor. Oysa ki aynı Yalçın sadece birkaç yıl önce yine aynı ajansa eşek sütünden zarar ettiğini ve devletten destek istediğini anlatmıştı. Hatta 2016 yılındaki o haberde iflasın eşiğinde olduğunu, sütlerinin ise derin dondurucuda kaldığını açıklamıştı.

KOAH’ı sütle yendi”

Aradan geçen 4 yılda eşek sütüyle büyük bir sağlık mucizesi yaşanmış olmalı ki, bugün Yalçın gayet karlı bir işten bahsederek eşek sütünü DHA’ya bu kez şu sözlerle tanıtmış; “İlk zamanlar bu sütün nelere iyi geldiğini bilmiyordum. Kimisi astım, boğmaca, bronşit, bademcik rahatsızlığına iyi geldiğini söyledi. Son dönemde ise kanser hastalarının yakınları gelmeye başladı. Talep arttıkça işler büyüdü ve çiftliğe dönüştü. Eş dosta da eşek sütü veriyorum. Bir yakınım da KOAH hastası olmuştu, eşek sütüyle yendi.”

İyileştirir mi?

Anne sütüne yakın bileşime sahip olması nedeniyle eşek sütüne yönelik bir ilginin olduğunu sütle ilgili çalışma yapan bilim insanları da söylüyor. Ancak eşek sütünün, akciğer hastalıklarını iyileştirdiğine ilişkin bilimsel bir araştırma yok.  Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Gürsoy, bir makalesinde; “Eşek sütü inek sütünden daha düşük oranda yağ, protein, inorganik tuz ve daha yüksek oranda laktoz içermektedir. İnek sütü alerjisine sahip bireyler için alternatif bir besin olarak düşünülebilir. Lizozim ve laktoferrin gibi doğal inhibitörler yönünden zengindir ve bu haliyle antimikrobiyel madde olarak görülmektedir. Ayrıca bileşiminde bulunan biyoaktif bileşikler nedeniyle sindirim kalp-damar hastalıklarının tedavisinde de kaynak olarak düşünülebilir” değerlendirmesini yapıyor. Diğer bilimsel araştırmalar da benzer vurguları yapıyor ama hiçbir araştırma akciğer hastalıklarını özellikle de KOAH’ı eşek sütünün iyileştirdiğini söylemiyor. Bir gıda maddesinin yararlı bileşenler içermesi ve alternatif bir besin kaynağı olması onu ilaç kategorisine sokmaz. Maalesef ülkemizdeki gazeteciliğin en büyük sıkıntısı da, araştırma yönünün eksik olması. Eşek sütü üreten bir kişinin sütünü övmesi, hastalıkları iyileştirdiğini iddia etmesi anlaşılabilir. Ancak bu, teyide muhtaç bir bilgidir ve bunun mutlaka, akciğer hastalığı uzmanlarına sorulması gerekir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir