İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

FISTIK GİBİ ÇÖZÜM

Çam fıstığındaki fiyat artışına çözüm, yer fıstığıyla bulundu. Artık helvalar, kilosu 1000 liraya yaklaşan çam fıstığı yerine “çam fıstığı görünümlü” yer fıstığıyla kavruluyor.

Çam fıstığı fiyatının altınla yarışır hale gelmesiyle birlikte pazarda fıstıklar birbirine karışır oldu. Artık çam fıstığı yerine, 10 kat daha ucuza “çam fıstığı şeklinde” yer fıstığı satılıyor. Çam fıstığının satış fiyatı ortalama 600-700 lirayken, çam fıstığına benzetilen yer fıstığı ise 50-70 lira arasında satışa sunuluyor. Trendyol isimli e-ticaret sitesinde “çam fıstığı şeklinde”ki yer fıstığının kilosu 75 liraya satılırken, aynı sitede 100 gramlık gerçek çam fıstığı aynı fiyatla satışa sunulmuş.

Nedeni böcek

Çam fıstığının bu derece pahalı hale gelmesinin en önemli nedeni;  “leptoglossus occidentalis” isimli bir böcek. Kuzey Amerika’dan ülkemize gelen ve küresel ısınma nedeniyle Ege ve Akdeniz kıyılarında kendine uygun bir iklim bulan bu böcek, hortumuyla fıstık çamının endospermini emiyor. Bu nedenle de dolmalık fıstık tohumları yeterince gelişemiyor. Yaşanan ürün kaybı, pazardaki fiyata olumsuz yansıyor. Özellikle Türkiye’nin çam fıstığı üretiminin yüzde 80’nin gerçekleştiği Bergama Kozak Yaylası, yıllardır verim kaybıyla boğuşan üretim bölgelerinin başında geliyor.

Çamlar kesiliyor

Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper, Milliyet gazetesine konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ürün kaybı sonrası yaşanan değişimi şöyle anlatmıştı: “Ağaçlardaki hastalık nedeniyle bölgede 80 milyon dolarlık gelir kaybı yaşandı. 16-17 köyün çam fıstığı geliriyle ciddi bütçeleri vardı. Bu gelir Bergama’yı da besliyordu. Köyden kente göçü engelleyen bir yapı vardı. Eskiden o bölgeden yer alınamazdı. Çok değerliydi. Ama maalesef şu an çamlar kesilmeye, yerler satılmaya başlandı. Yaşanan verim düşüklüğü bölgenin sosyokültürel yapısını da değiştirmeye başladı.”  

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir