İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

COVİD-19’DAN KORUNMAK İÇİN NE YEMELİ?

Koronavirüs pandemisiyle birlikte sağlıklı beslenmenin önemi daha da arttı. Covid-19’dan korunabilmek ya da daha hafif atlatmak için bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerin hangileri olduğu ise merak konusu. O gıdaları sizler için derledik.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın’ın geçtiğimiz günlerde kendi sosyal medyasından gerçekleştirdiği yayında, salgın sürecinde bağışıklığı düzenleyecek gıda önerilerinde bulundu.

Yayında Çocuk doktoru Hande Namal Türkyılmaz da(Altta) vardı

1. Quercetin

Prof. Harzadın, Fonksiyonel Top Enstitüsü’ne(IFM) ait olduğunu belirterek, salgın döneminde mutlaka sofralarda yer alması gerektiğini söylediği gıdaları sıraladı. Açıkladığı listenin ilk sırasında; kuersetin(quercetin) vardı. Kuersetin özellikle kara mürverle anılsa da, kırmızı soğan, kapari, dere otu, roka, kuzu kulağı ve siyah üzüm de iyi kuersetin kaynakları.

2. Curcumin

İkinci sırada ise; kurkumin(curcumin) var. Kurkuminin ana kaynağı zerdeçal. Özellikle yağ ile birlikte ısıtıldığında biyo yararlanımı çok yüksek oranda artıyor. Bu nedenle direk tüketmekten ziyade, yağlı yemeklere katılması öneriliyor.

3. D vitamini

Listenin üçüncü sırasında ise D vitamini var. Bir çok uzman, D vitamininin bu dönemde takviye olarak alınması gerektiğini söylüyor. D vitamini gıdalarda çok az oranda var. D vitamini içeren besinler sıralamasının başında ise, yağlı balıklar, yumurta sarısı ve mantar geliyor.

4. Epigallokateşin

Dördüncü sırada Epigallokateşin var. Epigallokateşin yeşil çayda bulunan temel bir fitokimyasaldır. Antioksidan etkisinin yanı sıra son yıllarda antikanser etkinliği de vurgulanan bu polifenol en çok yeşil çay tüketilerek alınabilir. Ancak tüketiminde aşırıya kaçılmamalı. Prof. Dr. Harzadın’a göre, sağlıklı yetişkinler günde 4 bardağa kadar tüketebilir. Ayrıca siyah çayda da kateşin bulunmakta. Buna ek olarak nar gibi kırmızı meyvelerde de

5. Resveratrol

Listenin 5. sırasında da Resveratrol bulunuyor. En iyi resveratrol kaynağı siyah üzüm, kırmızı şarap, yer fıstığı, antep fıstığı, asma yaprağı ve yaban mersinidir. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışan bilim insanlarının “yaşam uzatan ilaç” olarak lanse ettiği resveratrol, Kovid-19 salgınında da anti iltihap etkisi nedeniyle öne çıkıyor.

6. A vitamini

Altıncı sırada ise A vitamini var. A vitamini yağda eriyen bir vitamin. Bitkisel ve hayvansal kaynaktan alınabiliyor. Turuncu sebze ve meyveler yüksek oranda A vitamini içeriyor.(Havuç-kabak-kavun-maydanoz-mercimek-ıspanak-pırasa) Ama emilimi kolay değil metabolizma açısından. Emilimini artırmak için yağda pişmesi gerekiyor. Hayvansal kaynaklarda da, karaciğer ve balık yağı öne çıkıyor.

7. C vitamini

Listenin yedinci sırasında da C vitamini var. C vitamini normalde gıdalardan(kırmızı biber, kivi, limon, portakal,greyfurt) yeterince alınabiliyor. Yarım kiviyle günlük doz karşılanıyor. Özellikle Covid-19 tanısı alanlarda ise günlük 3 gram C vitamini gibi daha yüksek dozlar öneriliyor.

8. Çinko

Listenin son sırasında da çinko ve beta glukan var. En önemli çinko kaynağı başta kabak çekirdeği olmak üzere; kuruyemiş(kabak çekirdeği, ceviz, badem). Ayrıca kırmızı et ve balık da iyi bir çinko kaynağı. Beta glukan da mantar(şitaki mantarı), yosun, ekşi maya ve fermente yiyeceklerde bulunuyor.

Çinkoya dikkat!

Prof. Harzadın yayında Kovid-19 sürecinde çinko kullanımının arttığına ve bunun bazı tehlikeler doğurabileceğine de dikkat çekerek şu uyarı ve önerileri sıraladı; “Rokasız kahvaltıya oturmamak lazım. Günlük d vitamini çok önemli. Herkes kilosu başına 100 ünite olmak üzere D vitamini almalı. 50 kiloluk bir kişinin şu dönemde ölçtürmeden 5 bin ünite almasında fiyda var. Yeterli kalsiyumun alınması gerekir ama bunu süt olarak düşünmeyin. Çünkü sütle kalsiyum almıyoruz. Hiçbir şeyi her gün tüketmemek lazım. Çinkoyu haddinden fazla kullanmış olabiliriz. Çinko A vitamini bunlar sürekli ve yüksek dozda kullanılacak şeyler değil. Zararı var sonuçta. Yiyeceklerle artırmaya çalışın. Temas durumunda çinko mucize yaratıyor. Koranvirüsün bizim hücrelerimize yapışmasını önlüyor. Bu dönemde herkesin anti inflamatuar beslenmeye dikkat etmesi gerekiyor. En iyisi renkli beslenme. Ben Terry Whalse’un önerisini çok dikkate alıyorum. Günde 9 porsiyon sebze yenmesini öneriyor. 3 renkli, 3 yeşil, 3 de kükürtlü sebze olmak üzere..”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir