İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KANTİNLERE DİKKAT

Yeni eğitim öğretim yılıyla birlikte, okullarda bu yıl ilk kez ‘Okul Gıdası’ uygulaması hayata geçecek. İlk ders zili öncesi ‘Okul Gıdası’ logosu alan paketli gıdalar da belli olmaya başladı. Ebeveynler, çocuklarının sağlığı için kantinde satılan yiyecek ve içeceklerin, ‘Okul Gıdası Tebliği’ne uygun olup olmadığını mutlaka kontrol etmeli.

6 Eylül Pazartesi itibariyle 2021-2022 eğitim öğretim sezonu başlıyor. Okullar bu yıl da koronavirüs pandemisi gölgesinde açılacak. Bu yıl ayrıca, bir süredir hazırlığı yapılan ‘Okul Gıdası’ düzenlemesi de okul kantinlerinde uygulanacak. Tebliğe göre okul kantinlerinde şu gıdaların satışı yasak:

 • Enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler (soğuk çay, ice tea), kolalı içecekler, aromalı doğal mineralli içecek, aromalı şurup, aromalı içecek tozu, aromalı su, meyveli içecek, meyveli içecek tozu, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, meyveli şurup, sporcu içecekleri, sporcu suları, meyve nektarı, meyve suyu konsantresi
 • Kızartmalar
 • Cipsler (patates, mısır, şekillendirilmiş vb.), gevrek çerezler
 • Tüm çikolata türleri (ayrı satılan veya ürünlere eklenmiş, damla çikolata, sürülebilir çikolata ve çikolata kaplanmış olanlar dâhil), gofretler (sade, dolgulu, kaplamalı vb.)
 • Tüm şeker ve şekerleme türleri (jöle şekerleme, sert şekerlemeler, yumuşak şeker, dolgulu-dolgusuz, kaplamalı, draje, tüm lolipoplar vb.)
 • Guarana, guarana özü, eklenmiş kafein içeren ürünler
 • Kremalı, çikolata dolgulu, jöleli, kekler ve pastalar (yaş pastalar, ekler, kruvasan, donut, parfe, mozaik pasta, muffin, cupcake vb.)
 • Hamurlu, şerbetli tatlılar (kuru baklava dahil)
 • Tatlandırıcı içeren yiyecek ve içecekler
 • Krema, hindistan cevizi sütü ve kreması
 • Çay ve kahve tarzı içecekler (liseler hariç)

KANTİNDE NE OLABİLİR?

Tebliğe göre kantinlerde sadece şu gıdalar bulunbilecek: Meyveler, çiğ tüketilebilen sebzeler , salatalar (zeytinyağı ve limon eklenebilir), kuru meyveler (kaplamasız ve şeker katkısız – incir, kayısı, üzüm vb.), kuruyemişler (soslanmamış, tuzsuz, kabuksuz – ceviz, fındık vb.), içme suyu, içme sütü (UHT/Pastörize süt), taze sıkılmış meyve ve sebze suyu (şeker ilavesiz), yoğurt, ayran, peynir, günlük haşlanmış yumurta, çeşnili ekmekler, tam buğday ekmeğinden yapılan sandviçler, şekersiz sakızlar.

ŞEKERLİ AROMALI GIDALARA ONAY

Öte yandan bakanlığın ‘Okul Gıdası’ onayı verdiği paketli yiyecek ve içecekler de belli olmaya başladı. Listede şekerli bisküvilerin, acılı-baharat çeşnili krakerlerin, muz ve çilek aromalı süt ve yoğurtların bulunması dikkat çekti.

Mesela ‘Okul gıdası’ kriterine uygun bulunan ürünlerden biri Danone Muz Aromalı Yoğurt. Ürünün içeriği ise şöyle Migros Sanal Market’e göre şöyle;

İçindekiler
İnek sütü, muz sosu (%6) (pancar şekeri, muz püresi (%20), modifiye nişasta, aroma vericiler, kıvam arttırıcılar (guar gam, keçiboynuzu gamı), asitlik düzenleyiciler (sitrik asit, sodyum sitratlar)), pancar şekeri, maltodekstrin, modifiye nişasta, yoğurt kültürü. Pancar şekeri ilave edilmiştir.

Listedeki bir diğer onay alan ürün de, Ülker Haylayf Şekerli Bisküvi. Bu ürünün Migros Sanal Market’e göre içindekiler ise şu şekilde:

İçindekiler
Buğday unu, şeker (%20), bitkisel yağ (palm), invert şeker şurubu, kabartıcılar (amonyum hidrojen karbonat, sodyum hidrojen karbonat, disodyum difosfat), tuz, yağsız süttozu, peyniraltı suyu tozu (süt), aroma vericiler (süt), un işlem maddesi (sodyum metabisülfit).

Listede şimdilik 175 adet paketli gıda olduğunu görüyoruz. Kek gibi bazı ürünlerin kantinlere özel düzenlenmesi de dikkat çekiyor. Mesela Ülker’in Dankek Pöti markalı keki, listede Dankek Pöti Canteen olarak anılıyor. ‘Kremalı, çikolata dolgulu, jöleli, kekler ve pastalar’ tebliğ uyarınca yasak olduğu için, muhtemelen firma üründe değişiklikler yapmış. Listede ayrıca çeşitli dondurmalar, krakerler, tatlılar ve pudinglerin de olduğu görülüyor. Çocukları aroma ve şekerlerden uzak tutabilmek ve olası sağlık etkilerinden korumayı amaçlayan ‘Okul Gıdası’ düzenlemesine bu gıdaların ne kadar uygun olduğunu sağlıkçılar mutlaka değerlendirecektir.

Listedeki meyve sularının tamamı yüzde 100 meyve suları. Konsantre meyve sularının kantinlere giremeyeceğini veliler mutlaka bilmeli.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir