İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Propolis Kovid-19’dan koruyor’

Türk doktorlar, gıda katkı maddesi olarak satılan propolisin, Kovid-19 bulaşını engellediğini ortaya koyan bir çalışmaya imza attı. Çalışmaya göre Anadolu propolisi, hastalığa yakalanma olasılığını yüzde 98 oranında azaltıyor.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı ve Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı’nda görevli Doç. Dr. Özlem Bilir, Uzm. Dr. Enes Güler, Doç. Dr. Abdullah Osman Koçak, Uzm. Dr. İsmail Ataş’ın yürüttüğü klinik çalışma, 209 gönüllü sağlıkçının katılımıyla gerçekleşti.  

Aralarında doktor, hemşire ve tıbbi sekreterlerin bulunduğu gönüllüler iki gruba ayrıldı. Deney grubuna 1 ay boyunca günde iki kez 20 damla ‘Bee’o up’ %30 marka propolis damla verilirken, kontrol grubu herhangi bir gıda takviyesi desteği almadı. 1 ayın sonunda da her iki gruba PCR testi yapıldı. Test sonuçlarının değerlendirilmesi sonrası da, Anadolu propolisini takviye olarak alan deney grubundan sadece 2 katılımcının, bu sürede Covid-19’ yakalandığı anlaşılırken, kontrol grubundan ise 14 katılımcı Covid-19 pozitif vaka olarak rapor edildiği belirlendi.

Yüzde 98 koruyor

Araştırmanın değerlendirme kısmında da, “Yapılan profilaksi çalışmasında Anadolu propolis takviyesinin yüksek risk grubundaki sağlık çalışanları arasında COVID-19 bulaşma olasılığını azalttığı tespit edilmiştir” denilerek, propolis verilen deney grubunun, kontrol grubuna göre hastalığa karşı yüzde 98 oranında daha fazla koruma altında olduğu tespitine yer verildi.

Kovandaki antiviral etki

Science Open’da yayınlanan araştırmada, propolisle ilgili de şu bilgiler sıralandı:

“Propolis, arıların bitkilerin yaprak, gövde ve tomurcuklarından topladıkları güçlü antioksidan, antienflamatuar, antiviral ve antimikrobiyal aktiviteye sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından mikropları yok etmek ve kovanları sterilize etmek için kullanılır. Arılar ilk olarak petekteki hücreleri propolisle kaplar ve ardından kraliçe arı yumurtalarını hücrelere bırakır. Bu yumurtanın sağlıklı gelişmesini sağlar. Ayrıca arılar, propolisle kaplı peteğin hücrelerine bal, polen ve arı sütü koyarlar. Bu sayede arı ürünleri kovanda bozulmadan kalır. Propolisin besin bileşimi fenolik ve flavonoid bileşenleri, mineralleri, polisakkaritleri, amino asitleri, aminleri ve amidleri içerir.

Yüksek antioksidan  

Propolis, içerdiği fenolik ve flavonoid bileşenlerle antioksidan etki sağlar. Yapılan bilimsel araştırmalar, doğal bir bağışıklık takviyesi olan propolisin, solunum yolu hastalıkları, gastrointestinal rahatsızlıklar, ağızda aftlar, ağız yaraları ve uçukları, diyabet ve kanser gibi çeşitli hastalıkların tedavisini desteklemek amacıyla kullanıldığında olumlu etkileri olduğunu bildirmektedir. Propolis, yüksek antioksidan kapasitesi ve antiviral aktivitesi ile bu arı ürünlerinden biridir.”

“Propolisin etkisi yok”

Öte yandan 20. Ulusal Aile Hekimliği Kongresi’nde sunulan bir bildiride ise, propolisin koronavirüse karşı etkili bir takviye olmadığı savunuldu. Doktorlar; Onur Öztürk, Mustafa Ünal, Muhammed Emin Göketepe, Muhammet Zahid Öncü’nün derleme bildirisinde, “Debiaggi’nin propolis flavonoidleriyle viral plak indirgeme tekniğini kullanarak yaptığı hücre kültürü deneylerinde, propolisin koronavirüse karşı yüksek aktivite gösteren flavonoidinin bulunmadığı görülmüştür. Ayrıca Ferreria’nın propolis ile immunize edilmiş fareler üzerinde yaptığı çalışmada da, propolisin koronavirüse karşı antikor düzeyinde anlamlı bir fark oluşturmadığı saptanmıştır” deniliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir