İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MERYEM ANA OTU ÖLDÜREBİLİR

Diyabet hastalarının kan şekerini düşürmek için kullandığı ‘Meryem Ana Eli Otu’, ölümcül sonuçlar doğurabilir. Şekerini dengelemek için bu otu tüketen bir hastanın ölümle burun buruna gelmesi, ‘şifa’ diye satılan otların güvenilirliğini tartışmaya açtı.

Kırıkkale Keskin Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde görevli doktor Bilal İnal, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından bir hastasının öyküsünü paylaştı. Kullandığı bitkisel ilaçtan dolayı rahatsızlanan kadın hastayı tıbbi müdahaleyle son anda kurtarabildiklerine dikkat çeken Dr. İnal, o bitkiyi şifa diye satıp, kullanılmasına vesile olanlara tepki gösterdi.

Ölüm yaşandı

Bitkinin isminin sorulması üzerine, hastasının bitkiyi şekeri yüksek çıktığında düşürmek için kullandığı bilgisini paylaşan Dr. İnal, daha sonra bitkinin ‘Meryem Otu olabileceği’ne yönelik paylaşımları da teyit etti. Hastanın hipoglisemi( kan şekerinin çok düşük olması) tablosuyla hastaneye geldiğini ve kardiyolojik sorunlar da yaşadığını aktaran Dr. İnal, daha önce çalıştığı hastanede kısırlık tedavisi için bitkisel drog içen bir gencin öldüğüne de değindi.

Bir tıkla kapında

Bilimsel adı; Anastatica hierochuntica olan Meryem Ana Eli Otu, özellikle Arap yarım adası ve Afrika’da alternatif tıpta kullanılan bir bitki. Daha çok doğum öncesi dönemde, doğumu kolaylaştırdığı gerekçesiyle kullanıldığı literatüre yansıyan bitki, Türkiye’de de hem aktarlarda hem de e-ticaret sitelerinde satılıyor. Hatta bitkinin satıldığı sitelerde, yararına dair envai çeşit iddiada bulunuluyor. Trendyol’da bu otun satıldığı sayfada Meryem Ana Otu, ‘Şifa deposu’ olarak lanse ediliyor ve otun hamilelikten kansere, mide rahatıslıklarından enfeksiyonlara neredeyse tüm hastalıklara iyi geldiği anlatılıyor.

Şekeri düşürür

Meryem Ana Eli Otu’ndan çay

“Meryem Ana otu kullananlar genellikle hamile kalma süreçlerinin kolaylığından ya da doğum süreçlerinin rahat geçtiğinden bahsetmektedir. Bu bitkinin basit jinekolojik ve hormonal rahatsızlıkları giderdiği, çeşitli hormonların sentezini artırarak gebe kalmayı kolaylaştırıcı ya da doğumu hızlandırıcı etkilerinin yanı sıra başka birçok faydalı özelliği bulunmaktadır” ifadelerine yer verilen tanıtım yazısında, bitkinin çayının şeker düşürücü etki gösterdiği de belirtiliyor. Neredeyse mucize bitki olarak lanse edilen ‘Meryem Ana Eli Otu’yla ilgilibir bilimsel makalede ise bitkinin güvenliğini değerlendiren çalışma olmadığına vurgu yapılmış.

Hamilelerin kullanması endişe verici

Scientdirect’te yayınlanan makalede, bitkiye dair net bir uyarı göze çarpıyor: ” Anastatica hierochuntica (A. hierochuntica), halk hekimliğinde üreme sistemi ile ilgili problemlerin ve metabolik bozuklukların tedavisi için tüketilen bir bitkidir. Güvenliğini değerlendiren çalışmaların olmamasına rağmen, doğum sürecini kolaylaştırmak için hamile kadınlar tarafından hamileliğin sonlarına doğru yaygın olarak tüketilmesi endişe vericidir. Bulgular, en yüksek ve en düşük AHAE dozlarının SD sıçanlarda doğum öncesi toksisite etkileri olduğunu göstermiştir. gelişmekte olan fetüsler için potansiyel olarak zararlıdır.”(1)

Kaynaklar: (1)Potential toxicity effects of Anastatica hierochuntica aqueous extract on prenatal development of Sprague-Dawley rats-

2 Yorum

    • editör editör Yazar | 17/02/2022

      thank you

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir