İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Propoliste bunlar olmalı!

Propolis nedir, içinde ne var?

 

 

Propolis nedir? Propolis faydalı mı? Propolisin içinde ne var? Propolisi çocuk ve bebekler kullanabilir mi? Bu ve benzeri soruların yanıtını arayanların sayısı her geçen gün artıyor.

İşte yanıtları..

Propolisle ilgili sorular, özellikle viral enfeksiyonların etkili olduğu dönemlerde ve bağışıklıkla ilgili sorun yaşandığı durumlarda artıyor.

Zira propolis, eski çağların antibiyotiği. Hele ki gereksiz yere antibiyotik kullanımının ölümcül sonuçlara neden olduğunu da bugün konuşuyorsak, propolisin yarar-zarar dengesi ve içeriğini de bilmek şart.

 

Propolis, arı kovanlarının koruyucusu. Antik Yunandan miras bir ürün. Arıların, ağaç kozalak ve kabuklarından, bitkilerin yağ, polen ve tomurcuklarından topladığı bu reçinemsi madde, eski çağın antibiyotiği olmuş.

 

Yapılan bilimsel çalışmalar, propolisin sahip olduğu fenolik bileşenlerden dolayı antimikrobiyal etki gösterdiğini ortaya koyuyor. Yani bağışıklık sistemini güçlendiriyor propolis. Bazı çalışmalara göre propolis, kanser oluşumunu da baskılıyor.

 

Propolisin metabolizmayı koruyucu bu özelliği aslında kovan içindeki muazzam düzenin eseri. Çünkü arılar propolisi kovandaki delik ve çatlakları kapamak, petekleri tamir etmek, kovanda ölüp kovan dışına taşınamayan arı ve diğer canlıların çürüyerek mikroorganizma üretmelerini engellemek ve kovanın dezenfekte edilmesini sağlamak için kullanıyor.

 

Her derde deva bu madde 1960’lı yıllardan sonra bilim insanlarının dikkatini çekiyor ve propolisin biyolojik etkilerine dair araştırmalar başlıyor.

 

Ve o araştırmalar sonrası görülüyor ki, cafeic ve ferrulic asit, chrycin ile catechin gibi 20’den fazla fenolik bileşik içeren propoliste; birçok ilacın aktif maddesi olan flavonoidler, antioksidanlar, antibiyotik ve antiviral etkili maddeler var.

 

Ama bu noktaya özellikle dikkat. Çünkü özellikle yurt dışı menşeili bazı ürünlerde bu fenolik bileşenlerin hiçbiri yer almıyor. Yani yararlı hiçbir yanı yok o damlaların, hatta içeriği tam olarak bilinmediğinden zarar bile verebilir.

O yüzden mutlaka propolisten fayda arayanlar üreticiyle irtibata geçip, şu bileşiklerden hangilerinin üründe bulunup bulunmadığını sorgulasın.

 

 

Propoliste bulunması gereken fenolik bileşenler

Gallic acid: Antikanser, antibakteriyal

Catechin: Antikanser, antioksidan, antidiabetik, antispazmodik, antiülser

Caffeic acid: Antibakteriyal, antikanser, antiviral, antioksidan, antiülser,

Hyperoside: Antioksidan

Ferrulic acid: Antibakteriyal, antikanser, antioksidan, antiülser, antidiabetik

Quercetin: Antibakteriyal, antikanser, antiviral, antiinflamatuar, hapatoprotektif antidiyareik

Cinnamic acid: Antibakteriyal, antikanser, antiülser

Naringenin: Antibakteriyal, antikanser, antiviral, antiülser, antidiyareik, antiinflamatuar

Apigenin: Antibakteriyal, antikanser, antiviral, antiinflamatuar, antiülser, antidiyareik

Kaempferol: Antibakteriyal, antikanser, antioksidan, antidiabetik, kardiyoprotektif, antiülser

Chrysin: Antikanser, antiviral, antiinflamatuar, antimutajenik

Galangin: Antibakteriyal, antikanser, antiviral, antifungal

Pinocembrin: Antibakteriyal, antioksidan, antiinflamatuar, antifungal

Cafeic acid phenylethyl ester (CAPE): Antibakteriyal, antikanser, antiviral,

immunomodülatör, antioksidan, antiülser, antidiabetik

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir