İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YUMURTAYI SARARTMAK İNSANI SOLDURMAK

Yumurta sarısını koyulaştırmak için yemlere eklenen sentetik renklendirici katkı maddeleri, prostat ve akciğer kanseriyle ilişkilendiriliyor. Sentetik kimyasallar, yumurta sarısını daha koyu ve kırmızıya yakın yapıyor…

Büyük bir süpermarkette satılan bir yumurtanın paketindeki yazıyla fark ettik, tavukçuluk endüstrisinin sentetik renklendirici kullandığını. Zira pakette; ‘Tavuklara verilen yemde Sentetik renklendirici kullanılmamaktadır’ yazıyordu.

O marka kullanmıyordu! Peki ya diğerleri? Yüzlerce hatta binlerce yumurta üreticisi var. Yumurta tavuklarının yaşam koşulları ve kullanılan yemlere antibiyotik ve hormon katılıp katılmadığı bile tartışılırken hangi üreticinin “sentetik karoten” kullanıp kullanmadığını tüketici nasıl anlayacak.

Köy yumurtası algısı

Karoten renk verici bir madde. Doğadaki renkli besinlerde mesela mısır, yonca, kadife çiçeğinde sarı renk verici bileşenler hakimdir ve bunlarla beslenen tavuğun yumurtasında da sarının değişik tonları hakim olur.

Tabii zamanla ‘köy yumurtası’, ‘doğal yumurta’ algısının piyasaya hakim olmasıyla yumurtanın sarı rengi de iyice koyulaştı.

Tavukçuluktaki hızlı sanayileşme ile birlikte küçük işletmelerin yerini, gelişmiş kapalı sistemler almış ve tavukların doğada serbest dolaşım olanakları kalmamıştır. Bu durumda renk maddesi kaynaklarının doğrudan yeme katılarak verilme zorunluluğu doğmuştur. Bu nedenle, yumurta tavuğu karma yemlerine doğal ya da sentetik renk maddesi
kaynakları ilave edilmektedir.(1)

Yumurta sarısının koyulaşması için yemlere konulan sentetik kaynaklardan “β–apo–8’–karotenoik asit etil ester” sarı renk vermek için, “kantaksantin” ise kırmızı renk için kullanılıyor. Google’dan yaptığınız bir aramayla bu kimyasalların satıldığı birçok şirkete ulaşabildiğinizi de hatırlatalım.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir