İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YUMURTA DOKTORLARI BÖLDÜ

Yumurta zararlı mı, yoksa yararlı mı? Doktorların bile kafası karışık. Kimi uzman ‘kolesterol bombası’ diye yumurtadan uzak durulması uyarısı yaparken, doktorların bir bölümü ise yumurtanın sofradan eksik edilmemesi gerektiğini söylüyor.

Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan… Bir türlü çözemediğimiz sorunsalımıza bir yenisi daha eklendi son dönemde. Yumurta yemeli yememeli mi? Çocuklarına her gün yumurta yediren ebevynler yanlış mı yapıyor? Bu sorunun temelinde yumurta-kolesterol ilişkisi var. Yıllarca yumurtanın kolesterolü yükselttiği ve kap damar sağlığını bozucu etki yaptığı yazıldı, söylendi. Ancak son yıllarda bilim, yumurtadan kaynaklı kolesterolün damarlarda aşındırıcı etki yapmayacağı görüşünde birleşti.

Sağlık yazılarıyla tanıdığımız Prof. Dr. Osman Müftüoğlu da, “Yükselen kolesterol değerinin, yani kan kolesterolündeki bir miktar artışın damar sağlığını bozucu bir etkisi yok. Çünkü yumurtanın sarısı yendiğinde kanda yükselen kolesterol damarlara pek bir zarar vermeyen iri (large) kolesterol partiküller ve bunların önemli bir aterojenik etkisi söz konusu değil. Dahası haftada 3-5 gün yumurta yemek iyi kolesterol HDL’yi de bir miktar arttırabiliyor. Diğer taraftan yumurta kalp sağlığı için faydalı kabul ettiğimiz pek çok maddeden de zengin bir yiyecek” sözleriyle tartışmalara katılmıştı.

Ancak, yumurta tartışması bugünlerde yeniden hortladı. Vegan beslenme üzerine söylemleriyle tanınan Dr. Murat Kınıkoğlu, “Bazılarımız doğanın yumurtayı bizim için değil civcivler için dizayn ettiğini unutuyor.  Yumurta tam bir kolesterol bombasıdır. Kolesterolünüzün artması sadece kalp-damar sağlığı riskinizi artırmaz, kanser risikinizi de artırır. Araştırmalar kolesterol yükle beslenmenin kanser riskini artıracağını, bitkisel beslenmenin ise kanser riskini azattığını ortaya koymuştur” açıklamasını yaptı.

Tabii bu açıklama özellikle kardiyologların ilgisini çekti. Bazı kardiyologlar sosyal medya hesaplarından, Dr. Kınıkoğlu’nu yanıltıcı bilgi vermemeye çağırarak, “Yumurtayı yiyin. Kolesterol probleminiz yoksa sarısını da yiyin” ifadelerini kullandı.

Kolesterol azaltılabilir mi?

Yumurta, protein değeri yüksek, vitamin ve mineralce zengin, kalorisi düşük bir besin.
Ancak, kolesterol içeriği bakımından yüksek değerlere sahip olduğu gerekçesiyle özellikle koroner kalp hastalığı bulunanlar için yıllardır “uzak durulması” uyarısında bulunuldu. Bu uyarıların da etkisiyle yumurta üreticileri ürünlerindeki kolesterolü azaltmanın yollarını aradı. Araştırmacılar tarafından yumurtanın kolesterol içeriğini düşürmek amacıyla pek çok
çalışma yapıldı. Tavuklara yedirilen yemde saponin, sellüloz, krom, sorboz, bazı ilaçlar, probiyotik,bakir C vitamini kullanımı denendi. Bazı araştırmalarda olumlu yanıt alındığı belirtilse de tam başarı sağlanamadı.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir