İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

PAZARDAN BU AY NE ALMALI

Kışın domates yemek zararlı mı? Çilek, neden her mevsim tezgahlarda? Kabak ve patlıcanı 12 ay boyunca yememiz normal mi? Bu ve benzeri sorular bizi, mevsiminde beslenme bilincine ulaştırıyor.

Sağlıklı beslenmenin en iyi yolu mevsime uygun sebze ve meyveleri tüketmek. Zira, doğal koşullarla yetiştirilmiş besinler, hem daha az kimyasal barındırıyor hem de daha çok vitamin ve mineral içeriyor.

Sera koşullarında yapılan üretimde esas amacın; belli aralıklarla en yüksek oranda ürün almak olduğunu akıldan çıkarmamak gerek. Bu amaç uğruna toprağın yoğun olarak kullanıldığı ve daha çok kimyasal gübre atıldığı aşikar. Ayrıca, kayıp yaşanmaması için seralarda sürekli pestisit(tarım zehiri) uygulaması yapıldığını da biliyoruz. Tohumun yeni koşullara alışması için pestisitle kaplanması ve büyüme geliştirici kimyasallar da cabası.

Diğer taraftan geleneksel üretim ise tüm bu olumsuzlukları bertaraf ediyor. Bitkinin büyüme ve gelişimi doğal koşullara bırakılıyor. Bitki zamanında çiçek açıyor, zamanında meyve veriyor. Yeni, koşulları insan değil doğa belirliyor. Domates, Temmuz-Ağustos-Eylül’de tezgahlara geliyor, karpuzun hasadı için Temmuz sıcakları bekleniyor. Tabii bugün büyükşehirde yaşayanlar her mevsim domates görmeye alışkın. Yine her mevsim kabak, patlıcan, biber, salatalık, ıspanak, elma, çilek, armut bulabiliyoruz. Ama bunun bedelini sağlığımızla ödüyor olabiliriz.

BAKANLIK: DAHA BESLEYİCİ

Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın 20 yıl önce hazırladığı beslenme kılavuzunda turfanda beslenmenin bir israf olduğuna değinildiğini de hatırlatırız; “Bunun yerine mevsim sebze ve meyveleri tercih edilmelidir. Mevsimlik sebze ve meyveler turfanda olanlardan daha ucuz, daha lezzetli ve daha BESLEYİCİDİR.” (Saha Personeli İçin Toplum Beslenmesi Programı Eğitim Materyali /1997-SAĞLIK BAKANLIĞI)

İŞTE MART AYI SEBZE/MEYVE VE BALIKLARI:

Sebze: Lahana (beyaz, kırmızı), Pırasa, Ispanak, Karnabahar, Brokoli, Kereviz, Turp, Pancar, Havuç, Bakla, Enginar, Kara lahana, Kuşkonmaz.

Roka, Pazı, Marul, Maydanoz, Dereotu, Nane, Fesleğen / reyhan, Tere, taze soğan, (Her mevsimde vardır)

Meyve: Muz, Portakal, Limon, Avokado, Çağla

Balık: Sardalye, Kalkan, Barbunya, Uskumru, Tekir

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir