İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BEYAZ ÇAYIN FİYATI NEDEN YÜKSEK

Kanseri ve yaşlanmayı geciktiren beyaz çay, metabolizmayı hızlandırarak obeziteyi de engelliyormuş. Tabii, bir de pahalı olmasa..

Her gün içtiğimiz ve adeta tiryakisi olduğumuz çay, çay bitkisinin tomurcuk ve yapraklarından elde ediliyor. Siyah, yeşil, oolong, beyaz  gibi farklı çeşitleri olsa da tüm çaylar, aynı çay bitkisi yani; ‘Camellia sinensis L. (O) Kuntze’den yapılıyor. Yeşil çay, taze çay yapraklarının ısıl işlem, kıvırma ve kurutulmasıyla üretilirken, siyah çay üretiminde ise soldurma, kıvırma, oksidasyon ve kurutma işlemleri gerçekleştiriliyor.

Beyaz çay ise, en az işlemden geçen çay çeşidi.  Beyaz çay, çay bitkisinin sadece tomurcukları ve genç yaprakları kullanılarak yapılıyor. “Beyaz çay” ismi de, çayın üretiminde kullanılan açılmamış yaprak tomurcuğunun tüycüklerinden kaynaklanan gümüşi renkten geliyor.

Neden pahalı

Beyaz çay, genelde gölgede kurutularak üretilyor ve bitkinin ilk sürgün döneminde beyaz çaya uygun tomurcuklar elde edilebilyor. Ama beyaz çayın pahalı olmasının nedeni sadece bunlar değil. Henüz açılmamış, çok taze çay yaprağı tomurcuklarından toplandığı için üretilebilecek miktar azdır. Bu tomurcukların sadece elle toplanabilmesi işçilik maliyetini de artırır. Ayrıca bitkinin tomurcuk kısmında su oranının yüksek oluşu nedeniyle 5-6 kilo tomurcuktan  ancak 1 kilo beyaz çay üretilebilmektedir. Bu da hammadde maliyetinin en az 5’e katlanması anlamına geliyor. Haliyle kilosu farzedelim ki 500 lira olan yaş tomurcuk, 2 bin 500 ile 3 bin liraya beyaz çaya dönüşmekte.

Kanser savaşçısı

Beyaz çay, çay çeşitleri içinde en sağlıklısı tam bir kanser savaşçısı. Aslında çayın tüm çeşitleri özellikle de yeşil ve beyaz çay; içerdiği yüksek oranda kateşinler, fenolik maddeler, vitaminler, mineraller, alkoloidler ve aminoasitlerden dolayı sağlığa olumlu etki yapıyor. Bu bileşiklerden özellikle kateşinler ve fenolik maddeler antioksidan, antibakteriyel, antikanserojen ve antimutajenik, antialerjik etkiler göstermekte. Yeşil çay yüksek oranda bulunan kateşin ve diğer polifenolik bileşenleri içermesinden dolayı siyah çaydan daha güçlü antikanserojenik etkilere sahipken, beyaz çay çaylar içerisinde bu bileşenleri en yüksek oranda bulundurmasından dolayı kanserle mücadelede daha güçlü etkilere sahip.

Obezite ilacı

Beyaz çayın son dönemde tespit edilen en önemli yararı ise obezite üzerine olumlu etkisi. Araştırmalara göre, çay içimi  vücutta obeziteyi etkileyebilecek lipit metabolizması ve sindirimi artırıyor. Lipit metobolizmasını en etkin çalıştıran çay çeşidinin ise beyaz çay, olduğu kanıtlanmış.

Öte yandan beyaz çayın antioksidan ve antimikrobiyal etkilerinin yanında anti-aging (yaşlanma etkilerini geciktiren) etkisinin olduğu da belirlenmiş. Yapılan bir çalışmada beyaz çayın, güneş ışığına maruz kaldıktan sonra hücrelerdeki DNA hasarını önleyebileceği anlaşılmış. Mucize gibi bir bitki anlayacağınız beyaz çay. Bunlara ek olarak; beyaz çayın derialtı yağlanmayı engellediği antioksidan kapasiteyi artırarak bağırsak tümörünü baskıladığı da bilimsel çalışmalara yansımış.

 

BEYAZ ÇAY ÇEŞİTLERİ

Beyaz çay üretiminin büyük kısmı Çin’in Fujian eyaletindeki çaylıklardan sağlanmaktadır. Çin’de üretilen beyaz çayın dört çeşidi mevcuttur. Bunlar; Silver Needle (Bai Hao Yin Zhen), White Peony (Bai Mu Dan), Long Life Eyebrow (Shou Mei) ve Tribute Eyebrow (Gong Mei)’dir. Üretimin büyük çoğunluğu Çin’de yapılmasına rağmen Hindistan’ın Darjeeling bölgesinde Darjeeling White isimli bir beyaz çay da üretilmektedir .

Silver Needle (Bai Hao Yin Zhen), Gümüş İğne

Silver Needle en kaliteli beyaz çay olarak nitelendirilmekte ve orijinal Silver Needle Da Bai (Large White) olarak adlandırılan çay klonundan üretilmektedir. Bu çay çeşidinin adı Türkçe’ye “Gümüş İğne” olarak tercüme edilebilir. Sadece beyaz tüylerle kaplı en hassas üst tomurcuklardan, saplar ve diğer yapraklar olmaksızın elde edilen Gümüş İğne üretimi için Çin’de çay tomurcukları Mart sonu ve Nisan başı arasındaki bir aydan az bir süre içinde toplanmaktadır. Bu çay görünümü açık sarı olan ve içimi çok beğenilen, hoş bir aromaya ve tatlı bir tada sahiptir.

White Peony (Bai Mu Dan), Beyaz Şakayık

Birincil olarak Zheng He çay klonundan üretilen White Peony (Beyaz Şakayık), Shui Xian olarak adlandırılan çay klonunun yapraklarıyla da karıştırılarak alt yüzeyi beyaz gümüş tüylerle kaplı üst yüzeyi ise tüysüz ya da az tüylü daha yeşil olan bir tomurcuk ile birlikte bir veya iki küçük yapraktan üretilmektedir.

Tribute Eyebrow (Gong Mei)

Tribute Eyebrow, Xiao Bai klonunun yapraklarından üretilmektedir. “Eyebrow” ismini çayların üretiminde kullanılan uzun, ince, hilal biçimli insan kaşına benzeyen yapraklarından almaktadır.

Long Life Eyebrow (Shou Mei)

Çin çeşitleri arasında en düşük kaliteye sahip olan Long Life Eyebrow, Gümüş İğne ve Beyaz Şakayık hasat edildikten sonra kalan yapraklardan üretilmektedir.

Darjeeling White (Darjeling Beyazı)

Darjeeling White, Hindistan orjinli bir beyaz çay çeşididir. Çin çeşitlerinden Gümüş iğne ile benzer olan bu çeşit erken yaz döneminin ikinci sürgününde açılmamış yaprak tomurcukları kullanılarak üretilmektedir. Himalayaların eteklerinde bulunan Darjeeling bölgesindeki çaylıklardan üretilen Darjeeling Beyazı, yüksek bölgedeki çaylıklardan elde edilmektedir. Bu bölgelerde çayın daha yavaş büyümesi nedeni ile bu çay eşsiz bir lezzete, hafif tatlı bir aromaya sahiptir.(Kaynak: ‘Beyaz Çay: Üretimi, Bileşimi ve Sağlık Üzerine Etkileri’)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir