İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TEK BİR ENERJİ İÇECEĞİ KALBİNİZİ DURDURABİLİR

Sadece tek 1 kutu enerji içeceği tüketmenin bile damar hücre yapısında akut bozukluğa neden olabileceği ortaya konuldu.

Enerji içeceklerinin zararları ‘yemedenonce.com’ okurlarına yabancı değil. Özellikle alkolle birlikte tüketilen enerji içecekleri, yüksek miktarda kafein ve şekerin yanı sıra kalp ritmini artıran çok sayıda uyarıcı madde içeriyor. Epileptik ataklardan, psikosomatik hastalıklara kadar çok farlı yan etkilere neden olabilen enerji içeceklerinin tek dozuyla bile ölüm vakaları kardiyologlar için oldukça bilindik.

2 kutudan sonra kalp krizi gördüm

@kardiyobey kullanıcı adıyla twitter’dan paylaşımlar yapan bir Türk kardiyolog da, geçtiğimiz günlerde şu paylaşımı yaptı; “Sadece 1 adet enerji içeceği bile kalp krizi ve damar hastalıkları riskini arttırıyor. 1 taneden bişey olmaz demeyelim! Ben kendim 2 redbull sonrası kalp krizi gördüm.”

Damarı büzüyor

Kardiyoloji uzmanı doktorun paylaştığı son çalışma da bunu doğruluyor. ABD Teksas’taki UTHealt Mc Govern Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen çalışma, enerji içeceklerinin potansiyel zararlarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiş. Araştırma kapsamında enerji içeceği tüketen deneklerin fizyolojik ölçümleri yapılmış ve enerji içeceği tüketimi sonrası, kalpten çıkan atar damarların genişleme kapasitesinde yüzde 50 azalma yaşandığı saptanmış. Araştırmayı değerlendiren Tıp Fakültesi baş yazarı John Higgins, arterlerin artan oksijen talebini beyne, kalbe ve kaslara ilettiği göz önüne alındığında yaşanan azalmanın oldukça kritik olduğunu belirtiyor.

 

Sigara içmeye 44 tıp öğrenci üzerinde gerçekleştirilen ve Amerikan Kalp Birliği’ne de sonuçları sunulan araştırma, enerji içeceği sonrası kalp atışı ve kan basıncının arttığını, damar hücre aktivitesinin de önemli oranda azaldığını ortaya koyuyor.

Kalbiniz durabilir

Araştırmanın değerlendirme bölümünde, önceki çalışmalarda da enerji içecekleri tüketiminin kan basıncı, nabız hızı ve damar hücre aktivite fonksiyonu üzerinde olumsuz etkisinin bulunduğunun anlaşıldığına dikkat çekilerek, özellikle ağır fiziksel aktivite yapan gençlerde kalp durması dahil ciddi sonuçlar yaratabileceği vurgulanıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir