İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BU GIDALARA TANSİYON MU DAYANIR?

Tuz eğer fazla tüketiyorsanız, zararlıdır aynı şeker gibi zehirdir. Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Kenan Ateş’in söylemiyle; “Tuz bir böbrek zehiridir, tuz bir damar zehiridir. Tipleri ve türleri arasında hiçbir fark yoktur.”

Ve maalesef Türkiye’de kişi başı günlük tuz tüketimi 10 gramı aşıyor. Olması gereken rakam ise 5 gram. Yani Türkiye halkı, limitin 2 katı tuz tüketiyor. Bu tüketimi sadece masanızdaki tuzluğu kaldırarak da azaltamazsınız. Yemedenonce.com’da işlenmiş gıdalardaki gizli tuz tuzağını yazmıştık.

Ekmekten kuruyemişe, atıştırmalıklardan kahvaltılıkları yediğimiz birçok gıda ürününde gereğinden fazla tuz var. Bunun nedeni de tat mühendisliği aslında. (ilgili yazı için tıklayın) Zira tuz, gıdadaki birçok istenmeyen tadı bastırma özelliğine sahip. Tabii biz işlenen gıdada ne oranda tuz bulunduğunu maalesef bilmiyoruz. Bunun için bir hazırlık var ama. Hazırlanan yönetmeliğe göre, yeni yılda paketlerin üzerinde tuz oranlarına dair bilgi bulunması zorunlu olacak. Ama biz şimdiden hangi paketlerde tuz tehdidi olduğunu söyleyelim. Kaynağımız da Sağlık Bakanlığı.

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı Tuz Azaltma Rehberi’ne göre 19 kategorideki tuzlu yiyecekler şöyle;

Ambalajlı ekmek, peynir, atıştırmalıklar, et (sucuk, salam, sosis vb.) ve hazır çorbalar, zeytin, baharatlar, kuruyemiş, turşu, cips, bisküvi, süt ürünleri (ayran vb), yağ, makarna, pizza, köfte, börek, kahvaltılık gevrekler, balık, kümes ürünleri, sos ve çeşniler.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir