İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HARVARD’IN LİSTESİNDEKİ 10 SÜPER GIDA

Artık gıdaların tatlarından çok sağlıklı olup olmadıkları önem taşıyor. Hastalık yapıcı türlü etkenlere maruz kalan şehir insanı, sağlıklı yaşamak için sağlıklı beslenmek zorunda. Yemedenonce.com’un şiarı, Hipokrat’ın ‘Gıdanız ilacınız, ilacınız gıdanız olsun’ sözü bugün daha da geçerli. Artık herkes fonksiyonel gıdaları; yani süper gıdaları konuşuyor. Fonksiyonel gıda, besleyici özelliğiyle metabolizmaya en süt seviyede katkı sağlayan besinler için kullanılıyor. Mesela ceviz. Balık ya da zeytinyağı. Bu besinlerin yararını zaten yıllardır konuşuyoruz. Genellikle Akdeniz beslenme şeklinde sıklıkla kullanılan bu ürünlere, yeşil yapraklı sebzeler ve meyveleri de eklediğinizde sağlıklı beslenme adına oldukça doğru bir seçim yapmış oluyorsunuz.

Bir de son olarak Harvard’ın yayınladığı bir liste var. Harvard Sağlık’ın yayınladığı 10 süper yiyecek listesine göre, yapraklı yeşillikler(ıspanak,pazı), yoğurt, Balık, fındık-ceviz, domates, meyve, tam tahıl, turpgiller (k.bahar,lahana,havuç), kuru bakliyat ve
zeytinyağı hem besleyici özellikleri hem de sağladıkları yüksek enerjiye karşın barındırdıkları düşük kaloriden dolayı “süper gıda” olarak adlandırılabilecek besinler arasında ilk sırada yer alıyor.

Listede, meyveler, lifli yapıları, vitaminleri ve antioksidan içerikleriyle öne çıkıyor ve doğal şekerle vücudumuza enerji veriyorlar. Antioksidan içerikleri hastalıklarla mücadele etmemize yardımcı oluyor. Diğer yandan lifli yapıları da sindirim organlarımızın iyi çalışması için oldukça hayati.

Balık, hastalıklarını önlemeye yardımcı olan iyi bir protein ve omega-3 yağ asidi kaynağı. Özellikle ülkemizde taze olarak bazı dönemlerde bol bol tüketebileceğimiz hamsi; çok iyi bir omega 3 kaynağı. Hamsinin yanı sıra, uskumru ve istavrit de omega 3 barındırıyor.

Yapraklı yeşillikler, özellikle de koyu yeşil yapraklı olanlar A vitamini, C vitamini ve kalsiyum içerikleriyle listede yer alıyor. Ispanak, Pazı, Semiz otu ve yeşil lahana gibi çeşitleri salatalarla veya zeytinyağında soteleyerek tüketmek oldukça besleyici bir seçim olacaktır.

Fındık ve ceviz ile badem de oldukça sağlıklı protein kaynaklarıdır. Kalp hastalığı riskini azaltmada bir faktör olarak gösterilen tekli doymamış yağ içermeleri de tüketilmeleri açısından ayrıca önemlidir.

Zeytinyağı, tam bir şifa kaynağı. Barındırdığı yararlı kimyasallar bu yazının hacmini oldukça aşar. Özet olarak, iyi bir E vitamini kaynağı olduğunu, çok güçlü polifenoller içerdiğini ve antioksidan etkisiyle hastalıklardan koruduğunu belirtmekle yetinelim.

Kepekli tahıllar. Hem çözünür hem de çözünmez lif için iyi bir kaynak olan kepekli tahıllar ayrıca birkaç B vitamini, mineral ve fito-besin içerir. Kolesterolü düşürdüğü ve kalp hastalığına ve diyabete karşı korudukları gösterilmiştir.

Yoğurt. İyi bir kalsiyum ve protein kaynağı olan yoğurt ayrıca probiyotik adı verilen canlı kültürleri de içerir. Bu “iyi bakteriler” vücudu diğer, daha zararlı bakterilerden koruyabilir.

Sebzeler.. (Brokoli, Brüksel lahanası, lahana, karnabahar, lahana, alabaş, turp ve şalgam) Bunlar, bazı kanser türlerine karşı önleyebilecek indol, tiyosiyanatlar ve nitrilleri içeren mükemmel bir lif, vitamin ve fitokimyasal kaynağıdır.

Baklagiller. Bu geniş kategori, böbrek, siyah, kırmızı, nohut ve soya fasulyesi ve bezelye içermektedir. Baklagiller mükemmel bir lif ve bitki bazlı protein kaynağıdır. Araştırmalar kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceklerini gösteriyor.

Domates; prostat kanseri riskini azalttığı gösterilmiş olan C vitamini ve likopen bakımından zengindir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir